Borsa İstanbul

Fitch’e Göre Türk Bankalarının Kârlılığı Düşecek

April 26, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Fitch’e Göre Türk Bankalarının Kârlılığı Düşecek

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings üç aylık Turkish Bank Datawatch raporunda Türk bankalarının kârlılığında 2024 genelinde bir düşüş beklediğini açıkladı. Fitch, fonlama maliyetlerinin bankalarda marjları baskıladığını ifade etti.

Raporda kârlılık düşüşü beklentisine gerekçe olarak; marj baskısı, artan mevduat ve swap maliyetleri, düşen TÜFE endeksli kazançlar, kredi değer düşüklüğü maliyetleri ve operasyonel harcamalar üzerindeki enflasyonist baskılar gösterildi.

Fitch’e göre varlık kalitesinde 2024’te ılımlı bir zayıflama olacak. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dün faizi 50%’de sabit tutmuştu.

Mali Duruşun Genişleyici Olduğunu İfade Etmişti

Fitch Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, kurumun Türkiye konulu çevrimiçi panelinde yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin para politikasındaki sıkılaştırmayı desteklemek için maliye politikası ayarlamasının gerekli olduğunu savundu. Morales panelde, Türkiye’nin mali duruşunun açıkça genişleyici pozisyonda olduğunu ifade etti.

İlgili içeriğe buradan ulaşabilirsin.

Fitch'e Göre Türk Bankalarının Kârlılığı Düşecek

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT