Ekonomi ve Finans Haberleri

Fitch Türkiye’nin Not Görünümünü 2 Yıl Aradan Sonra Yükseltti

Eylül 9, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Fitch Türkiye’nin Not Görünümünü 2 Yıl Aradan Sonra Yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu ‘B’ olarak teyit etti. Bunun yanı sıra, not görünümü iki yıl aradan sonra ‘negatif’ten ‘durağan’a çekildi.

Neden ‘Durağan’ Görünüm? 🤔

Fitch’e göre, görünümün ‘durağan’a çekilmesinin nedeni “kısa vadeli makro-finansal istikrar risklerini azaltan ve ödemeler dengesi baskılarını hafifleten daha geleneksel ve tutarlı bir politika karışımına dönüş” olarak belirtildi.

TCMB’nin Politika Faizi Hakkında 👀

Fitch, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini 2023 sonuna kadar 35%’e çıkaracağını belirtti. Ayrıca, 2024’te de bu seviyede kalacağını ifade etti. Ancak para politikası sıkılaştırmasının gelecekteki hızı ve süresi konusunda yüksek belirsizlikler olduğuna da dikkat çekildi.

Geçmişteki Değişiklikler 🕰️

Geçen yıl Temmuz ayında Fitch, Türkiye’nin kredi notunu ‘B+’dan ‘B’ye indirmiş ve görünümü “negatif” olarak teyit etmişti. Yeni ‘durağan’ görünüm, bu tarihsel değişikliklere göre olumlu bir adım olarak kabul edilebilir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Fitch