Ekonomi ve Finans Haberleri

Fitch, Türkiye’nin Bu Yıla İlişkin Büyüme Tahminini Yükseltti

September 14, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Fitch, Türkiye’nin Bu Yıla İlişkin Büyüme Tahminini Yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nun eylül sayısını yayımladı.

Ekonomi Yönetiminde Yeni Dönem 🔄

Fitch Ratings raporunda, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan gibi isimlerin yeni ekonomi yönetimine atanmasıyla para politikasının daha ortodoks bir yapıya kavuştuğu belirtildi. 

Ekonomik Büyüme Tahminleri Güncellendi 🎯

Raporun en dikkat çekici kısmı, Türkiye’nin bu yılın 2. çeyreğinde beklenenden daha güçlü bir büyüme kaydetmesi oldu. Bu gelişme sonrası, bu yıl için ekonomik büyüme tahmini 2,5%’ten 4,3%’e yükseltildi. 

Çeyreklik Bazda Büyüme Sürprizi 😲

Tüketim, yatırım ve hükümet harcamalarının çeyreklik bazda 3,5% oranında büyüme sağladığı aktarıldı. Fitch’in önceki 0,6%’lık tahmini çok aşıldı, bu da ekonomistleri oldukça şaşırttı.

Geleceğe Dair Öngörüler 🌐

2024 ve 2025 yılları için Türkiye ekonomisinin sırasıyla 3% ve 3,4% büyümesi bekleniyor. Perakende satışların gücünü koruması ve yurt içi kredi büyümesinin artması da ekonominin bu yılın 2. yarısında ivmesini sürdüreceği yönündeki beklentileri güçlendiriyor.

Deprem Sonrası Yeniden İnşa Projeleri 🏗️

Raporda ayrıca deprem sonrası yeniden inşa projelerine yönelik hükümet harcamalarının ekonomiyi desteklemeye devam etmesi bekleniyor. 

Fitch, Türkiye'nin Bu Yıla İlişkin Büyüme Tahminini Yükseltti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Fitch