Borsa Haberleri

Fitch, Türkiye Varlık Fonu’nun Kredi Notunu Yükseltti

Fitch, Türkiye Varlık Fonu’nun Kredi Notunu Yükseltti
Google News Icon Takip Et

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye Varlık Fonu’na ilişkin değerlendirmesini açıkladı.

Kurum tarafından yapılan değerlendirme sonucu, Türkiye Varlık Fonu’nun uzun vadeli döviz cinsinden kredi notu “B”den ‘B+’ya yükseltilirken, not görünümünün “pozitif” olarak belirlendiği açıklandı.

Açıklamada, artırımın 8 Mart’ta Türkiye’nin kredi notunun yükseltilmesinin devamı niteliğinde olduğu belirtildi.

Fitch, 8 Mart’ta Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+” ya, not görünümü de “durağan”dan “pozitife” çevirmişti. Fitch Ratings’in Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, yapılan not iyileştirmesine ilişkin olarak Türkiye’nin maroekonomik tutarlılığının bazı önemli sonuçlar verdiğini dile getirmişti.

Morales’e göre bunlardan ilki dış finansman koşullarında görüldü. Piyasanın sadece kamuya açılmadığını, politika değişikliği sonrasında bankaların ve şirketlerin de dış finansmana erişim sağladığını anlatan Morales, Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primindeki gerileme dahil olmak üzere Türk ekonomisi için sevindirici gelişmeler kaydedildiği değerlendirmesinde bulunmuştu.

İlgili içeriğe buradan ulaşabilirsin.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA