Borsa Haberleri

Fitch’ten Türkiye’nin Kredi Notu için Açıklama

Mart 12, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Fitch’ten Türkiye’nin Kredi Notu için Açıklama

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, Fitch’in cuma günü Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+” ya, not görünümü de “durağan”dan “pozitife” çevirmesine ilişkin olarak değerlendirme yaptı.

Morales, Türkiye’nin maroekonomik tutarlılığının bazı önemli sonuçlar verdiğini dile getirdi. Morales’e göre bunlardan ilki dış finansman koşullarında görüldü. Piyasanın sadece kamuya açılmadığını, politika değişikliği sonrasında bankaların ve şirketlerin de dış finansmana erişim sağladığını anlatan Morales, Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primindeki gerileme dahil olmak üzere Türk ekonomisi için sevindirici gelişmeler kaydedildiğini vurguladı.

“Mevcut Politikalar Cari Açığın Azaltılması için Tutarlı”

Morales, ekonomi politikalarının enflasyon beklentilerinin gevşemesinde ve enflasyonun kademeli olarak düşmesinde etkili olduğunu belirtti. Morales, mevcut politikaların Türkiye’nin cari açığını azaltması için de tutarlı olduğu görüşünde olduklarını ifade etti.

12 aylık cari açığın Mayıs 2023’te 60 milyar dolar iken, yılı 45 milyar dolarda kapattığını hatırlatan Morales şöyle devam etti:

“İleriye dönük ise ülkedeki cari açığın 2024’te Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYH) yaklaşık 2,6%’sına ve 2025’te 2,2%’sine düşmesini bekliyoruz. Bu oran, Türkiye ile benzer derecelendirmeye sahip diğer ülkeler için öngörülen ortalamanın altında

Rezervlerde İyileşme Bekleniyor

Morales, Türkiye’nin uluslararası rezerv seviyelerinde iyileşme görüldüğüne işaret ederek, “Baz senaryomuzda öngördüğümüz gibi eğer Türkiye ekonomi politikaları bu şekilde sürdürülürse bu noktada (uluslararası rezervlerde) daha fazla iyileşme göreceğiz. Politikaların sürdürülmesi durumunda uluslararası rezerv kapsamının 2025’te 4,5 aya yükseleceğini öngörüyoruz. Bu da Türkiye’nin rezerv karşılama oranının B notu kategorisindeki ülkeler için öngörülen seviyenin üzerine çıkması demek” dedi.

“KKM’deki Düşüş Dolarizasyona Yol Açmadı”

Morales, kur korumalı mevduat (KKM), Ağustos 2023 sonunda 130 milyar dolar olan kur korumalı mevduat büyüklüğünün 74 milyar dolara indiğini söyleyerek, bu düşüşün finansal dolarizasyonda kayda değer bir artışa yol açmadan gerçekleşmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Morales “Tüm bu gelişmeleri dikkate aldığımızda, eylül ayındaki değerlendirmemizden 6 ay sonra politika değişikliğinin sürdürüleceğine ilişkin güvenimizin arttığını söyleyebiliriz.” dedi.

Morales’e göre politika değişikliğinin etkinliği, rezerv seviyelerindeki iyileşme, dolarizasyonu artırmadan döviz korumalı mevduatların azaltılması, cari açığın düşürülmesi ve enflasyon beklentilerinin hafifletilmesi gibi sebepler, cuma günü yayınladıkları değerlendirmeyi doğruluyor.

“TCMB Öngördüğü Enflasyona Yaklaşacak”

Morales’e göre önümüzdeki birkaç yılda önemli ölçüde düşüş beklenmesine karşın Türkiye’nin temel politika zorluğu enflasyon olmaya devam ediyor.

Morales, TCMB’nin bu yıl sonunda öngördüğü seviyeye yaklaşan aylık enflasyon patikasına sahip olacağına yönelik beklentilerini koruduklarını ifade etti.

Öte yandan Morales, TCMB’nin 36%’lık enflasyon projeksiyonuna karşın Fitch Ratings’in enflasyon beklentisinin 40% seviyesinde olduğunu söyledi. Morales, Enflasyonun bu yıl için ortalama 58% olacağını öngördüklerini de ekledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT