Ekonomi ve Finans Haberleri

Fitch Kıdemli Direktörü Morales, Türkiye Kararının Nedenlerini Anlattı

September 11, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Fitch Kıdemli Direktörü Morales, Türkiye Kararının Nedenlerini Anlattı

Fitch Ratings’in son kararı ile Türkiye’nin kredi notu “B” olarak teyit edildi ve not görünümü 2 yıl sonra ilk defa “negatif”ten “durağan”a yükseltildi. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Kıdemli Direktörü Erich Arispe Morales, bu değişiklikte ana itici gücün Türkiye’nin para politikasındaki değişim olduğunu ifade etti. Özellikle politikanın artık daha konvansiyonel bir yöne döndüğünü gözlemlediklerini belirtti.

Belirsizlikler Azalıyor 📉

Morales, politikanın daha tutarlı olması ve net bir yön göstermesiyle belirsizliklerin bir miktar azaldığını vurguladı. Aynı zamanda bu iyileştirilmiş politikanın Türkiye’nin döviz rezervleri üzerindeki baskıyı da azalttığını söyledi.

Ekonomik Büyüme Beklentileri 📈

Türkiye’nin bu yılın ikinci çeyreğinde beklentilerin üzerinde ekonomik büyüme kaydettiğini aktaran Morales, 2023 yılı için 4,3% seviyesinde bir büyüme öngörüyor. Eğer politika tutarlılığı, sıkı mali kredi ortamı ve yüksek faizler masada olmaya devam ederse, 2024’te ekonominin 3% civarında büyümesi bekleniyor. 2025 yılı için ise ekonomik büyüme tahminleri 3,4% seviyesinde.

Kredi Notu için Beklenen Politika Değişikliği 📉

Morales’e göre, Türkiye’nin kredi baskılarında yaşanan hafiflemenin sebebi yakın zamandaki politika değişiklikleri. Ancak yüksek finansman ihtiyacı ve döviz rezervi seviyeleri nedeniyle Türkiye’nin hassas bir pozisyonda olduğu belirtildi. Morales, “Bu bağlamda, ileriye dönük olarak bu politika yönünün korunacağından daha emin olmaları gerektiğini” vurguladı.

Enflasyon ve Cari Açık Göz Önünde 📈

Morales, Türkiye’nin ağustos ayında 59% seviyesinde bir enflasyon ile karşı karşıya olduğunu, cari açığın da yüksek kalmaya devam ettiğini belirtti. 

Döviz Kurunda İyileşme 🌐

Yine Morales’e göre, uluslararası rezervlere bakıldığında, döviz kurunun daha serbest hareket edebilmesinin bir sonucu olarak bir iyileşme yaşandığı görülüyor. Ancak bunun not artırımı için yeterli olup olmayacağı henüz kesin değil.

Yerel Seçimlere Doğru Dikkat! 🗳️

Yaklaşan yerel seçimler öncesinde, makroekonomik istikrar risklerinin ne derece azaltılabileceği ve parasal politika istikametinin ne ölçüde korunabileceği konuları kredi derecelendirme kuruluşu tarafından yakından izlenecek.

Enflasyonun Düşürülmesi Öne Çıkıyor 🎯

Morales, Türkiye’nin ekonomik istikrar ve not artırımı için enflasyonu düşürmesi gerektiğini belirtiyor.

Fitch Kıdemli Direktörü Morales, Türkiye Kararının Nedenlerini Anlattı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA