Borsa Yorumları

First Solar Hisselerindeki Yükseliş Sadece Başlangıç mı?

March 8, 2023 • 2 dakika okuma süresi
First Solar Hisselerindeki Yükseliş Sadece Başlangıç mı?

Güneş enerji teknolojisi şirketi First Solar (FSLR) hisseleri yeni yılda çok hızlı yükseldi. Bazı analistler ise bu yükselişin sadece bir başlangıç ​​olduğunu düşünüyor.

Hisse Eylül 2008’den bu yana en yüksek seviyesine salı günü ulaştı. Yılın başından bugüne kadar 41% yükseliş kaydeden hisse 2022’de 72% değer kazanmıştı.

Bu yıl yaşanan ralliden önce CEO Mark Widmar, 2023 yılı için iddialı büyüme tahminlerinde bulunmuştu. Şirketin net satışlarının bir önceki yıla göre 3 kat artarak 3,4-3,6 milyar dolar seviyesine ulaşması da bu tahminler arasındaydı. 

First Solar (FSLR) ayrıca, ABD’de geçen yıl kabul edilen ve milyarlarca dolarlık temiz enerji sübvansiyonları içeren Enflasyonla Mücadele Yasası’ndan en fazla faydalanan şirketlerden biri olarak görülüyor.

Hisseyi takip eden analistlerden bazılarının beklentisi, bu ivmenin devam edeceği yönünde. 

Hisseyi “AL” notuyla tavsiye eden UBS analisti Jon Windham, Wall Street beklentilerine benzer şekilde 12 aylık ortalamada hisse başına 250 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi. 

Geçen hafta açıklamalarda bulunan analist, geliştirme şirketlerinin yatırım ve üretim vergisinde 10%’a varan indirimlere hak kazanmak için Yurtiçi Gelir İdaresi (IRA) tarafından öngörülen yerli içerik gerekliliklerini karşılamaya çalıştıklarını ve bu açıdan bakıldığında First Solar (FSLR)’ın “uzun yılları kapsayan büyük kazançlara çok hazırlıklı” olduğunu vurguladı. ABD’de üretilen demir ve çeliğin kullanılması da bu gereklilikler arasında.

Windham, ABD’deki üretim kapasitesini artırdıktan sonra First Solar (FSLR)’ın yerli üretim vergi indirimlerinden yıl bazında 1,7 milyar dolar seviyesinde kazanç sağlamayı beklediğini de sözlerine ekledi.

First Solar (FSLR)’a olumlu bakan tek analist Windham değil.

Bu analistlerden biri olan Wealth Consulting yatırım direktörü Jim Worden, “Bu fiyat seviyelerinde bile hissenin iyi olduğunu düşünüyorum. Hisse fiyatı oldukça iyi bir noktada. Teknik veriler güzel görünüyor, ancak daha da önemlisi temel veriler daha iyi görünüyor.” ifadelerini kullandı. 

First Solar Hisselerindeki Yükseliş Sadece Başlangıç mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC