Borsa Yorumları

Fırsatları Yakala! Evercore’un 2023 Favorileri!

January 12, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Fırsatları Yakala! Evercore’un 2023 Favorileri!

Evercore ISI’a göre piyasadaki dalgalanmanın içinde fırsatları yakalamak kritik bir konu ve bu yıl karşımızda bazı fırsatlar var.

Ekonomide ve gelirlerde bir durgunluk yaşanacağını öngören Wall Street kuruluşu, 2023’te “katartik” bir dalgalanma atağının tetiklenebileceğini belirtti. Evercore analistleri salı günü yayımlanan 2023 görünüm raporunda, bu atağın ardından yılın ortasında ayı piyasasının sonuna gelineceğini ve tırmanışa geçen S&P 500’ün yılı 4.150 seviyesinde tamamlayacağını düşünüyor.

Evercore, bu durumu göz önünde bulundurarak belirlediği 2023 favorilerini paylaştı. İşte o isimlerden bazıları.

Netflix (NFLX)’in de içinde bulunduğu birçok teknoloji hissesi listede. Analist Mark Mahaney’ye göre 2022’de 51% değer kaybeden dijital içerik platformu, bu yıl geri dönüşün tadını çıkarmalı.

Mahaney’ye göre Netflix; gelir, abone sayısı ve içerik kalitesi anlamında dijital yayıncılık sektörünün lideri olma özelliğini koruyor. reklam destekli modelin ve satış rakamlarında önemli bir artış sağlayacak şekilde şifre paylaşımı sorununun giderilmesinin gelir fırsatları oluşturacağını vurgulayan

Mahaney, aralık ayında CNBC’nin “Power Lunch” programında, “Bu reklamcılık atılımı gerçekten nefis bir olay. Bu büyük bir katalizör. Bu hamle şirketteki artan fiyat duyarlılığını ele almakta olup, bunu birim ekonomisi açısından gerçekten olumlu bir şekilde yapabilirler” demişti.

Diğer bir teknoloji devi olan Apple (AAPL) da listeye giren isimler arasında. Hisse 2022’de yaklaşık 27% değer kaybetti ancak analist Amit Daryanani 2023’ün hisse için “yüksekten uçuş” yılı olacağını söylüyor.

Analist, “APPL’ın gittikçe önem kazanan çeşitli yüksekten uçuş projeleri geliştirdiğini görüyoruz. Bunlar artırılmış gerçeklik/sanal gerçeklik açılımları (2023’ün ilk yarısında olabilir), daha da önemli hale gelen reklamcılık iş kolu ve hacim kazanmaya başlayan AAPL Pay uygulaması” ifadelerini kullandı.

Bloomberg’in geçtiğimiz günlerde yaptığı bir habere göre Apple, merakla beklenen karma gerçeklik başlık setinin tanıtımını önümüzdeki ilkbaharda yapacak ve ilk teslimatlar sonbaharda başlayacak.

Daryanani ayrıca Çin’den kaynaklanan tedarik zinciri sorunlarının geçici olduğunu, bu sebeple yatırımcıların uzun vadeli fırsatlara odaklanmaya devam etmeleri gerektiğini söyledi. Analist brüt marjda artış yaşanacağını, geri alımlar olacağını ve hisse başı geliri artıracak şekilde piyasaya yeni ürünler sürüleceğini öngörüyor.

Liberty Media’nın Formula One Group (FWONA) (FWONK) şirketi, medya alanından listeye giren isimler arasında en üst sırada yer alıyor. Analist Vijay Jayant buna gerekçe olarak araba yarışlarının giderek daha popüler hale gelmesini ve hem yayıncılık hem de sponsorluk anlaşmalarında rakamların yükselmesini gösterdi.

Analist, “Formula 1, çok yıllık bir büyüme hikâyesinin en etkili noktası” ifadelerini kullandı.

Analist ayrıca kendi kendini tanıtan Las Vegas yarışının ve/veya sponsorluğun beklentileri aşması halinde Formula 1’in “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” gösterecek şekilde önünün açık olduğunu ekledi.

Bu arada geçen yılın parlak isimleri olan enerji hisselerinin bu yıl da iyi performans göstermesi bekleniyor. Evercore’un listesinde Exxon Mobil (XOM) de dâhil birçok enerji hissesi yer aldı. Kurum Exxon’un emtia döngüsüne kaldıraç sağlayan çoklu portföyünü takdir ediyor.

Analist Stephen Richardson, “Bunu ‘yardım almadan’ maliyet düşürme, varlık satma, küresel gaz piyasasına tesir gücü ve ana projeler hayata geçtikçe varil hacmini artırma özellikleriyle bir arada düşündüğümüzde, marj artışının 2027’ye kadar devam edeceği tahmin edilebilir” dedi.

Exxon Mobil geçen yıl 80% değer kazandı. Son olarak Evercore ISI sağlık sektöründeki isimler arasından BioMarin Pharmaceutical (BMRN)’ın bu yıl “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” göstereceğini tahmin ediyor. Analist Josh Schimmer, hemofili A hastalığı için geliştirilen gen tedavisi ilacı Roctavian’ın piyasaya sürülmesiyle birlikte şirketin net bir büyüme evresine girdiğini söyledi. BioMarin geçtiğimiz günlerde Almanya’nın en büyük sağlık sigortacılarıyla sonuç bazlı bir anlaşma yaptığını duyurdu.

Schimmer, yeniliklere yatırım yapmayı sürdüren biyoteknoloji şirketinin, on yıllık dilimin ikinci yarısında yıl bazında 1 milyar dolardan fazla serbest gelir akışı sağlama potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Çarşamba günü son 52 haftanın en yüksek seviyesini gören hisse 2020’de 17% değer kazanmıştı.

Fırsatları Yakala! Evercore’un 2023 Favorileri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC