Borsa Yorumları

“Fırsatlar Hazinesi” Sunan Biyoteknoloji Hisseleri

January 17, 2024 • 4 dakika okuma süresi
“Fırsatlar Hazinesi” Sunan Biyoteknoloji Hisseleri

2023 sağlık sektörü için pek iyi bir yıl değildi ancak bazı stratjistler, bu yıl sektörün iddialı geri dönüş yapmasını bekliyor ve izlenecek alanlar olarak biyoteknoloji ve medikal teknolojiyi öne çıkarıyor.

Citi Global Wealth Investments’ın 14 Ocak’ta yayınladığı bir notta, “2022-2023’te erken aşama biyoteknoloji şirketlerinin artan faiz oranları karşısında Ar-Ge faaliyetlerini finanse etmek için mücadele ettiği zayıf bir sermaye artırımı ortamından çıkan sektör, yeni yılda nihayet birleşme ve satın alma anlaşmalarında bir canlanma görüyor.” ifadeleri kullanıldı.

Sağlık hizmetlerinin geçen yıl genel piyasaların altında bir performans gösterdiğini hatırlatan banka, ocak ayında şu ana kadar yaklaşık 9,6 milyon dolar değerinde işlem gerçekleştiğini belirtiyor. 

Şimdi Citi, “zeki yatırımcıların kendilerini bir toparlanma fırsatı hazinesiyle bulabileceklerine” inanıyor. Yatırımcıları, sağlık hizmetlerinin uzun vadede “doğal dayanıklılığı” üzerinde düşünmeye çağıran Citi, sektörün son üç küresel bilanço durgunluğunda pozitif kazanç büyümesi kaydettiğine de dikkat çekiyor:

Makro gelgitler değiştikçe sağlık hizmetlerini, obezite karşıtı ilaç üreticilerinin çok ötesinde büyüme beklentileri ile durdurulamaz bir trend yararlanıcısı olarak görüyoruz.” 

Başlangıçta diyabet tedavisi olarak geliştirilen ancak şimdi popüler olarak kilo kaybı için kullanılan GLP-1 (glukagon benzeri peptid-1) ilaçları geçen yıl sektöre hükmetti. Ancak banka, GLP ilaçlarının da ötesinde, demografik değişimler ve yapay zekânın faydaları göz önüne alındığında sağlık sektörünün “liderliğe dönmeye hazır göründüğünü” düşünüyor.

🔍 Hangi Hisseler Öne Çıkıyor? 

Citi, medikal teknoloji ve ürünler segmentlerindeki düşük değerlemelerden “özellikle etkilendiğini”, faiz indirimlerinin başlamasının beklenmesi nedeniyle biyoteknolojinin “yüksek riskli, yüksek ödüllü bir yatırım gibi göründüğünü” söylüyor.

📌 Citi’nin biyoteknoloji alanında en çok büyüme beklediği hisseler arasında Biomea Fusion (BMEA), Alnylam Pharmaceuticals (ALNY) ve Immunovant (IMVT) yer alıyor.

Mizuho Securities Americas’ın sağlık sektörü stratejisti Jared Holz de biyoteknoloji şirketi Biogen’i (BIIB) 2024 için en iyi seçimlerden biri olarak adlandırdı.

Alzheimer tedavisi Leqembi’de “tüm yıl” satış yapacak gibi göründüğü için 2024’ün Biogen için daha iyi bir yıl olacağını belirten Holz, şirketin “uzun vadede alımı önemli ölçüde artıracak” enjekte edilebilir bir versiyonla geldiğini belirtti.

Holz, Biogen’in diğer varlıkları satın almak için “sağlam bir konumda” olduğunu ve bir noktada satın almalar için hedef haline gelebilecek kadar küçük olduğunu da ekledi.

Medikal teknolojiler tarafında Citi, bazı tıbbi cihaz üreticilerini “ilaç geliştirme faaliyetleri için gerekli isimler” olarak tanımlıyor. Bu alandaki bazı şirketler ilaçların formülasyonu ve paketlenmesi gibi alanlarda biyofarmasötik ortaklarla birlikte çalışırken, diğerleri kalp hastalığı veya diyabet gibi hastalıklar için vücuda takılan veya vücuda implante edilen cihazlar üretiyor.

📌 Citi bu alanda başka bir yatırım fırsatının altını çiziyor: Robotik destekli cerrahide kullanılan ekipmanların üreticileri. Alfinity küresel portföy yöneticisi Trent Masters, bu alanda cerrahi robotik üreticisi Intuitive Surgical’ı (ISRG) “en güçlü fıratlardan biri” olarak tanımladı:

Geçen yılın ekim ayında tıp teknolojisinin çoğu GLP1 çılgınlığından ciddi şekilde etkilendi; beklentiler GLP1 ilaçlarının herkesi daha sağlıklı hale getireceği ve prosedür ihtiyacını ortadan kaldıracağı yönünde görünüyordu. Ancak şu anda tıp teknolojisinde gördüğümüz şey, uzun ömürlülüğün daha sağlıklı bir nüfustan kaynaklanan potansiyel kaybı dengelemeye yönelik prosedürler açısından olumlu olduğu konusunda daha fazla önde olduğu.” 

“Fırsatlar Hazinesi” Sunan Biyoteknoloji Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC