Borsa Yorumları

Fırsat Yaratabilecek 7 Ucuz Hisse!

November 16, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Fırsat Yaratabilecek 7 Ucuz Hisse!

İnternet hisseleri bu yıl ağır darbe alırken, Evercore ISI bu kıyımın içinde bir fırsat mevcut olduğunu görüyor.

SPDR S&P Internet Borsa Yatırım Fonları yılbaşından bugüne kadar, yükselen enflasyonun ve yüksek faiz oranlarının etkisiyle 50%’den fazla düşüş yaşadı.

Evercore analisti Mark Mahaney, 2021’de ve 2022’nin ilk yarısında internet sektöründeki fiyat/kazanç oranlarında büyük bir düzeltme yapıldığını, ancak bu oranların son birkaç ayda dengeye geldiğini söyledi.

Pazartesi günü yazdığı bir bilgilendirme notunda, “Fiyat/kazanç riski her zaman var olmakla birlikte, bize göre “Net sektöründe” bu risklerin çoğu artık yaşamıyor” dedi.

Sonuç olarak, tarihsel ortalama fiyat/kazanç oranlarının oldukça altında işlem gören ve şu anda fazlasıyla cazip olan bazı hisse senetlerinin olduğunu söyledi. İşte bu hisselerden yedisi.

Evercore ISI’a göre Meta Platforms (META) ve Spotify Technology (SPOT), Covid-19 öncesi dönemde geçerli olan ortalama fiyat/kazanç oranlarının 65% altından işlem görüyorlar.

Meta hisseleri bu ay başındaki seviyeye geri dönerek yılbaşından bugüne kadar 73% değer kaybetmiş durumda. Bununla birlikte şirket, CEO Mark Zuckenberg’in 11 binden fazla çalışanını işten çıkaracağını ve daha düşük maliyetli ve daha etkin adımlar atacağını açıklamasının ardından bu kayıpların bir kısmını telafi etmiş durumda. Mahaney, Facebook’un ana şirketinin halen sosyal medya ve mesajlaşma platformu alanında küresel lider konumunda olduğunu, yüksek kâr ve serbest nakit akışı sağlayan bir iş modeline sahip olduğunu ifade etti.

Bununla birlikte Mahaney, Spotify’ın üçüncü çeyrek sonuçlarının 2022’nin aylık aktif kullanıcı patlama yılı olduğuna dair kanıtları güçlendirdiğini, bunun da gelecek yıl ücretli abone sayısında bir artış yaşanması ihtimalini yükselttiğini söyledi. Brüt kâr sonuçları hayal kırıklığına neden olsa da, analist önümüzdeki yıl için bir büyüme öngörüyor. Hisse bu yıl 60%’tan fazla değer kaybetti.

Listede yer alan bir diğer isim, Covid öncesi F/K oranının 50% altında işlem görmekte olan Uber (UBER). Araç paylaşım şirketinin hisseleri yılbaşından bugüne yaklaşık 25% düşüş yaşadı.

Mahaney, “Sektör teşviklerinin artmasını, artan sürücü arzını, eylemsel ölçeklerdeki gelişmeyi, Uber One üyeliğindeki artışı (10 milyondan fazla) ve Mobilite iş kolundaki (kamu hizmeti) muhtemel sınırlı Makro etkileri, ayrıcalıklı ve sürdürülebilir bir toplam gelir artışının ve hızla artan kârlılığın güçlü bir kombinasyonu olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Analistin favori büyük piyasa değerli internet hissesi, Covid öncesi ortalama F/K oranının 31% altında işlem görmekte olan Netflix (NFLX). Analist, dijital akış platformunun reklam destekli ve şifre paylaşımına bağlı gelir fırsatlarının büyüme açısından önemli fırsatlar oluşturabileceğini yazdı. Mahaney, ayrıca şirketin abone sayısının da artabileceğini vurguladı. Şirketin hisseleri bu yıl yaklaşık 50% değer kaybetmişti.

Listede yer alan diğer hisseler arasında Wix.com (WIX), Amazon (AMZN) ve Booking (BKNG) de bulunuyor.

Fırsat Yaratabilecek 7 Ucuz Hisse!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC