Ekonomi ve Finans Haberleri

FED’in Öncelikli Olarak Dikkate Aldığı İstihdam Verisi Açıklandı!

April 7, 2023 • 4 dakika okuma süresi
FED’in Öncelikli Olarak Dikkate Aldığı İstihdam Verisi Açıklandı!

Tarım Dışı İstihdam Verisi, işgücü piyasasının tam olarak ne kadar sıkı olduğuna ve bunun enflasyon ve Merkez Bankası’nın para politikası kararları için ne anlama geldiğine dair yanıt niteliğinde. Özellikle de bankacılık krizi sonrası devam eden faiz artışının ardından istihdam sektörünün gücü hakkında önemli bir ipucu.

Artan faiz oranları, kalıcı enflasyon ve artan durgunluk korkuları, işverenlerin işçilere olan talebini baskıladığından, istihdam artışı mart ayında yavaşladı. 

  • ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi şubat ayındaki 311 bin seviyesinden mart ayında 236 bin seviyesine geriledi. Beklentiler verinin 239 bin olarak açıklanması yönündeydi.
  • İşsizlik oranı ise 3,6% olan beklentilerin altında kalarak 3,5% olarak açıklandı.
  • Mart ayında ülkede ortalama saatlik kazançlar bir önceki aya göre 0,3% ile beklentiler doğrultusunda arttı. Kazançlardaki yıllık artış ise 4,2% seviyesindeydi. Bu veriye ilişkin beklenti 4,3% idi.

ABD tarım dışı istihdam geçen aya göre gerilese de FED Başkanı Jerome Powell’ın istihdam için belirttiği nötr seviyelerin üzerinde kaldı. FED Başkanı Jerome Powell son dönemdeki konuşmalarında işgücü piyasasının hâlâ sıkı kalmasına vurgu yaparak faiz artışlarına devam edebileceklerinin sinyalini vermişti. Powell, kasım ayındaki bir konuşmasında nötr işgücü piyasası için 100 bin seviyesini işaret etmişti.

ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi, tarım sektörü dışında çalışan kişilerin sayısının bir ayda gösterdiği değişimi gösteren oldukça önemli bir makro analiz verisidir. 

  • Nasıl Okunmalı? Güçlü işgücü, güçlü ekonomi demektir. Bu yüzden beklentilerin üzerinde gelen bir veri, doları güçlendirir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Çünkü enflasyonla mücadele ederken FED’in amacı ekonominin canlılığını kırmak, istihdamı azaltmak ve işsizliği çoğaltmak ve böylece kısa vadede talebin önünü keserek enflasyonu dizginlemek.
  • İstihdam beklenenin üstünde gelirse, tüm artışlara rağmen gücünü sürdürürse normalde iyi haber olsa da bu durum borsalar için kötü bir haber anlamına gelebilir. Dolayısıyla güncel durumda verinin beklentilerin üstünde gelmesi ekonomik anlamda olumlu olsa da FED’in faiz artışı sürecinde daha agresif hareket etmesi anlamına gelebileceği endişeleriyle riskli yatırım araçları açısından negatif fiyatlamalara sebep olabilir.
  • Ayrıca verinin beklentilerin üstünde yahut altında gelmesine bağlı olarak dolardaki yükseliş yahut düşüş ihtimalleriyle pariteler ve altın, gümüş gibi kıymetli varlıklarda aşağıdaki tablodaki gibi hareketler gözlemlenebilir.
FED’in Öncelikli Olarak Dikkate Aldığı İstihdam Verisi Açıklandı!

Öncü İstihdam Verilerindeki Görünüm Nasıldı?

Tarım dışı istihdam verisi öncesinde açıklanan iki önemli öncü gösterge de olumsuz geldi. Son veriler ABD’de istihdam sektörünün baskı altına girmeye başladığı görüşünü destekledi.

ABD tarım dışı istihdam verisinin öncü göstergesi olan ADP özel sektör istihdamı 145 bin kişi ile beklentilerin oldukça altında artış gösterirken haftalık işsizlik maaşı başvuruları da 200 bin seviyesi üzerine çıktı. Ayrıca PMI verileri özellikle hizmet sektöründe bir yavaşlama olduğunu gösterdi.

ABD’de Şubat ayında 200 bin altına inen işsizlik maaşı başvuruları, Mart ayında yükselişe geçti. Önceki hafta 198 bin kişi olan başvuru rakamı 246 bine yükseltildiği için bugün açıklanan son hafta verisi revizyona göre düşüş gösterdi. Son haftada başvurular 18 bin kişi azalarak 228 bin oldu.

Öte yandan ülkede açık iş sayısı ise geçtiğimiz hafta 2021’den beri ilk kez 9.93 milyon ile 10 milyonun altına geriledi. ABD’deki işverenlerdeki açık pozisyonlar Şubat ayında Mayıs 2021’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. 

Açık iş sayısındaki azalma istihdam sektörü için olumlu, ancak istifaların oranında çok sınırlı bir değişim olması dikkat çekti. Şubat ayında kendi isteğiyle işten ayrılan sayısı 146 bin kişi arttı ve 4 milyona ulaştı.

FED’in Öncelikli Olarak Dikkate Aldığı İstihdam Verisi Açıklandı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı