Borsa Yorumları

FED’in Öncelikli Enflasyon Göstergesi Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları Verisi Açıklandı!

March 31, 2023 • 3 dakika okuma süresi
FED’in Öncelikli Enflasyon Göstergesi Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları Verisi Açıklandı!

ABD kişisel tüketim harcamaları verisi (PCE) açıklandı. 

FED faiz kararında özellikle gıda ve enerji hariç tutulan çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisini dikkate alıyor. Bankacılık krizinin etkilerinin takip edildiği piyasada FED’in bir sonraki hamlesi oldukça merak uyandırıyor. Bu hamlenin yönü ise enflasyonla doğrudan ilişkili. Tam da bu sebeple çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi piyasadaki FED algısını bir hayli etkiliyor.

  • Çekirdek kişisel tüketim harcamaları, beklentilerin (0,4%) altında 0,3% olarak artış gösterdi. Yıllık olarak ise çekirdek deflatör 4,6% yükseldi. 
  • Yıllık kişisel tüketim harcamaları verisi ise önceki ayki 5,4% seviyesinden 5% seviyesine geriledi. Beklenti, verinin 5,1% olarak açıklanacağı yönündeydi.
  • Kişisel harcamalar şubat ayında 0,2% arttı. Buradaki beklenti ise 0,3% seviyesindeydi.

📚 Sözlük

Kişisel Tüketim Harcamaları Nedir?

Kişisel tüketim harcamaları (PCE), ABD halkının mal ve hizmetlere yaptığı harcamaların bir ölçüsüdür. Ekonomik Analiz Bürosu’na (BEA), kişisel tüketim harcamalarının toplam değerini her ay toplu olarak bildirir. BEA’ya göre, PCE yurt içi harcamaların yaklaşık üçte ikisini oluşturuyor ve gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) önemli bir itici gücü.

2012 yılında PCE Fiyat Endeksi, FED tarafından para politikası kararları alınırken kullanılan birincil enflasyon endeksi oldu. Hatta FED, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yerine PCEPI’yı tercih ediyor. Bu noktada özellikle dikkate alınan veri ise gıda ve enerji harcamaları hariç tutularak hesaplanan çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisidir.

Peki, Neden Öncelikli Gösterge? Kişisel tüketim harcamaları verisi, bir kişinin ya da bir hane halkının belli bir dönem içinde yaptığı harcamaların toplamını gösterir. Tüketici enflasyonu verisi ise, belirli bir dönem içinde tüketicilerin yaptığı alımların ortalama fiyat değişimini gösterir. Özellikle çekirdek kişisel tüketim harcamaları enflasyon artışını daha salt bir şekilde gösterebildiği için FED’in faiz kararını verirken öncelikli dikkate aldığı bir veridir.

Kısacası, kişisel tüketim harcamaları verisi sadece bir kişi ya da hane halkının harcamalarını gösterirken, tüketici enflasyonu verisi tüm tüketicilerin harcama eğilimlerini ve fiyat değişimlerini yansıtmaktadır.

FED’in Öncelikli Enflasyon Göstergesi Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları Verisi Açıklandı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı