Borsa Yorumları

FED’in İki İhtimali için İki Liste Hazırlandı!

February 21, 2023 • 2 dakika okuma süresi
FED’in İki İhtimali için İki Liste Hazırlandı!

Wall Street bankası Goldman Sachs’tan yapılan açıklamada yumuşak iniş senaryosunda yatırımcıların, yavaşlayan enflasyon ortamından fayda sağlayabilecek hisselerde pozisyon almaları gerektiği belirtildi.

Aşağıdaki hisseler, Goldman’ın “yumuşak iniş portföyünde” yer alan isimlerin ilk dördünü oluşturuyor. Banka bu listeyi, Russell 3000’de “konjonktürel olarak geri kalan, düşük değerlemelere sahip ancak güçlü bilançoları olan isimler” olarak nitelendiriyor.

Goldman’ın yumuşak iniş için hisse seçimleri Tesla (TSLA), GPS teknolojisi şirketi Garmin (GRMN), küresel bir döşeme üreticisi olan Mohawk Industries (MHK) ve izolasyon/yapı malzemeleri tedarikçisi TopBuild (BLD).

Goldman Sachs analistleri hisse başına kâr artışı bakımından önümüzdeki 12 ay için S&P 500’de tahmin edilen 1%’lik artışa karşın Tesla için 5% ve Garmin için 7%’lik bir artış öngörüyor.

‘Sert iniş senaryosu” için hisse seçimleri

Bankanın temel durum senaryosu bunu içermiyor olsa da Goldman yatırımcılar için, Russell 1000’deki “düşük değerlemeli ancak güçlü bilanço ve temettü getirisine sahip” şirketleri içeren bir “sert iniş portföyü” de hazırladı.

Bu listenin en üstünde yer alan isimler video oyunu devleri Activision Blizzard (ATVI) ve Electronic Arts (EA) ile birlikte perakende şirketleri Home Depot (HD) ve Lowe’s Companies (LOW).

Wall Street bankası müşterilerine ayrıca, bir ekonomik durgunluk döneminde daha dayanıklı olacağı tahmin edilen, güçlü kâr marjlarına sahip şirketlerin hisselerine yönelmelerini tavsiye etti. Bankadan yapılan açıklamada, özellikle tasarruf tedbirlerinde bir zayıflama ve giderlerinde bir artış ihtimali olan, hassas marjlara sahip hisselerden uzak durmaları gerektiği belirtildi.

FED’in İki İhtimali için İki Liste Hazırlandı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak:CNBC