Piyasa Öncesi

FED’in Faiz Molası Sonrası Borsalar Hafif Geriledi

June 20, 2023 • 2 dakika okuma süresi
FED’in Faiz Molası Sonrası Borsalar Hafif Geriledi

Geçen haftanın en büyük gelişmelerinden biri olan FED’in faiz kararı, politika yapıcıların faiz artışlarını sonlandırmasa da ufak bir mola vermesiyle sonuçlandı. Borsalar, faiz kararının yatırımcılar tarafında sindirilmesiyle cuma günü hafif bir düşüş yaşasa da S&P 500, 2021’den bu yana en büyük haftalık artışı gördü. 

Cuma kapanışta; Nasdaq 0,7%, S&P 500 0,4% ve Dow Jones 0,3% düştü. Haftalık performansa göre ise S&P 500, 12 Haziran haftasında 2,58% artışla 4.409 puanda kapandı. 

Analist Yorumu 

Borsalar geçen haftayı ekside tamamlasa da yine de son haftalardaki ralli devam etti ve yılbaşından bu yana S&P 500 15%, Nasdaq da 31% yükseldi.

Analist Adam Hetts, “Faizlerin sabit bırakılması hisse piyasaları için iyi bir şey.” diyor. Hetts, 2023’te olası faiz artışları sinyallerine rağmen FED’in faiz artışı döngüsünün sonuna yaklaştığı imalarıyla bunu borsalara “nefes aldıran bir gelişme” olarak tanımlıyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki zayıflık

2. Piyasa genelindeki güçlü seyir

3. Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi’nin yıl sonu enflasyon beklentilerinde 3,3%’ten 4,2%’ye artış beklendiği verisiyle artan ABD Hazine tahvilleri

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Kamu Hizmetleri, Tüketici Ürünleri

Zayıf: İletişim, Teknoloji, Emlak, Finans

Öne Çıkan Hisseler

Virgin Galactic Holdings (SPCE)’in, bu ay içinde ticari uzay seferleri için teklif sunacağına yönelik yaptığı açıklamayla hisse 16,5% yükseldi. 

İngiltere rekabet kurulunun Amazon’un (AMZN) IRobot’u (IRBT) 1,7 milyar dolarlık satın alımını onaylamasıyla IRBT hisseleri 21,2% ralli yaptı. 

Adobe’nin (ADB) 4,82 milyar dolarlık rekor çeyreklik gelir açıklamasıyla hisse 0,9% yükseldi.

Cava Group (CAVA) halka arz fiyatına göre 90% düşüşle listelenmeye başladı ve haftayı 12,9% ekside tamamladı. 

FED’in Faiz Molası Sonrası Borsalar Hafif Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı