Analist Notları

Fed’in Faiz Kararları, Seçim Yılından Etkileniyor mu?

February 12, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Fed’in Faiz Kararları, Seçim Yılından Etkileniyor mu?

ABD piyasaları, kasımda gerçekleşecek seçimlere odaklanırken Fed’in de bu yıl faiz indirimine başlaması bekleniyor. Peki, Fed’in faiz kararları seçim yılından etkileniyor mu?

1950’lerden itibaren bakıldığında, Fed’in faiz oranlarında değişikliğe gitmediği tek seçim yılı 2012 oldu.

Dolayısıyla bu durum, ekonominin politikadan daha çok para politikası tarafından yönlendirildiğini gösteriyor. Dünyanın en büyük bankası JPMorgan, bu yılın da farklı olmayacağını düşünüyor.

Fed'in Faiz Kararları, Seçim Yılından Etkileniyor mu?

Fed şu anda ekonomide yumuşak inişi gerçekleştirme konusuna odaklanıyor. Çünkü faiz oranlarının indirilmesi, enflasyonun düşük seviyede kaldığından emin olmak ve büyümenin resesyona kaymasını önlemek için dikkatli bir yönlendirme gerektiriyor.

Elbette seçim sonuçları geldikten sonra yeni yönetimin politika önerileri büyüme, enflasyon ve hatta şirket kârlılıkları için beklentileri değiştirebilir.

Ancak JPMorgan’a göre bu noktada potansiyel etkileri belirlemek için henüz çok erken. Banka, seçim süreci yaklaştıkça hükümet harcamaları, bütçe açığı, vergi politikası, yeniden düzenlemeler, ticaret ve jeopolitik gibi konuların gündeme gelmesini bekliyor.

Ancak ne olursa olsun Fed, seçim yıllarında faiz oranlarını artırmaktan veya düşürmekten çekinmiyor.

Fed'in Faiz Kararları, Seçim Yılından Etkileniyor mu?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: JPMorgan