Ekonomi ve Finans Haberleri

FED’den Ekonomiyi Değerlendirmek için Yeni Endeks

Temmuz 10, 2023 • 3 dakika okuma süresi
FED’den Ekonomiyi Değerlendirmek için Yeni Endeks

FED, gelecekteki politika kararlarını etkileyebilecek bir hamleyle “finansal koşullara” bakış şeklini değiştirebilecek yeni bir endeks açıkladı. 

FED’in 30 Haziran’da yayınlanan raporuna göre, mevcut finansal koşullar 2008 küresel finans krizinden bu yana en sıkı durumda. Bu da uygulamada FED’in enflasyonu kontrol altına almak için politika yapıcıların kamuoyuna yaptığı açıklamalardan ima edilenden daha az işi olduğu anlamına gelebilir.

FED raporuna göre “finansal koşullar” biraz belirsiz bir ekonomik kavram ancak tipik olarak para politikası da dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden etkilenen ve reel ekonomiyi etkileme potansiyeline sahip varlık fiyatları ve faiz oranlarının bir kümesini ifade ediyor. 

Bu belirsiz tanımı nedeniyle, finansal koşulların ölçülmesi de zor ve mevcut yaklaşım, geniş bir yelpazedeki finansal değişkenlerin bilgi içeriğini, genellikle finansal koşullar endeksi (FCI) olarak bilinen tek bir gösterge ile özetliyor.

FED, şu anda finansal koşulları sıkılaştırmak ve nihayetinde enflasyonu düşürmek için bir dizi faiz artışını kullanıyor.

Evercore ISI analisti Krishna Guha, “Başkan Jerome Powell ve ekibinin finansal koşullar hakkında konuşurken kastettikleri ile bugüne kadar çoğu piyasa katılımcısının kastettiklerini düşündükleri arasındaki kopukluğu gidermek için bu rapor çok önemliydi – hatta açıkçası gecikmiş bir adımdı.” diyor.

Söz konusu bu hamle, FED’in Goldman Sachs ve Chicago FED tarafından formüle edilenler gibi diğer finansal koşullar modellerinden uzaklaşmasını sağlıyor.

Bu yeni endeks, Finansal Koşulların Büyüme Üzerindeki Etkisi veya FCI-G olarak adlandırılacak ve çeşitli faktörlerdeki hareketlerin sadece mevcut koşullar üzerinde değil, aynı zamanda bir yıl sonrası için de etkisini tahmin etmek için kullanılacak. Bu ölçütler ise federal fon oranı, 10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisi, 30 yıllık ipotek oranı, BBB şirket tahvili getirisi, Dow Jones Sanayi Ortalaması, Zillow konut fiyatları ve ABD dolar endeksi olacak.

Altı ekonomist tarafından kaleme alınan FED makalesinde, “Mevcut FCI’lar tipik olarak finansal koşulların tarihsel dağılımlarına göre sıkı ya da gevşek olup olmadığını ölçerken, yeni endeks finansal koşulların ekonomik faaliyet için ne ölçüde zorluklar ya da kolaylıklar oluşturduğunu değerlendirecek.” ifadeleri yer aldı.

Guha, “Bir başka deyişle, FED’in borsadaki ralliye karşı çıkma olasılığı – tamamen kontrolden çıkmadığı sürece – korkulandan daha az.” diyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Federal Reserve, CNBC