Bültenler

FED’den 0,25% Artış Beklenmesiyle Borsanın Yükselişi Devam Ediyor!

FED’den 0,25% Artış Beklenmesiyle Borsanın Yükselişi Devam Ediyor!
Google News Icon Takip Et

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in bankacılık krizini kontrol altına alma konusunda verdiği güvencelerin piyasa duyarlılığını artırmasının ardından bankacılık sektörüne dair endişelerin hafiflemesiyle birlikte ABD hisseleri dün sert bir şekilde yükseldi.

Üç büyük borsa endeksi, FED’in bugün açıklayacağı faiz kararı öncesinde sırt sırta yükselişler kaydetti.

Analist Yorumu

Seeking Alpha’ya konuşan analist Andrew Hecht, “Piyasalar bugünkü FED toplantısını beklerken, dün düşük işlem hacminin gerçekleştiği hisselerde bir yükseliş görüldü. Enflasyon verisi en az 25 baz puanlık bir faiz artırımını daha desteklese de bankacılık sektöründe yaşanan son çalkantıları faiz artırımına mola verme sebebi olarak gören FED, iki arada bir derede kaldı.” ifadelerini kullandı. 

Hecht, “FED öyle bir durumda ki sonucunda hayal kırıklığı olacağı kesin! FED’in bir denge tahtası üzerinde yürüyeceğini düşünün. Bugün çıkacak kararla birlikte, güvercin bir dil kullanarak yeniden faiz artırımı yapabilir veya daha şahin bir dil tercih ederek mola verebilir.” diye ekledi.

Borsayı Hareket Ettirenler

  1. ABD Hazine Bakanlığı’nın gerekirse kongreden onay almadan tüm banka mevduatlarını güvence altına alma seçeneklerini araştırdığına dair Bloomberg haberinin yansımaları 
  2. ABD Hazine Bakanı Yellen’ın, “küçük çaplı bankaların yayılma riski olan mevduat çıkışlarına maruz kalması durumunda” hükümetin yeniden müdahaleye hazır olduğunu açıklaması 
  3. Banka hisselerinin sektör üstü performans göstererek piyasayı yukarı taşıması 
  4. Güvenli bölgeye kaçıştan dolayı hazine getirilerinin artması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Finans, İsteğe Bağlı Tüketim Malları, Hammadde, Sanayi, İletişim

Zayıf: Kamu Hizmetleri, Temel Tüketim Malları, Emlak

Neden Yükseldiler, Neden Düştüler?

SolarEdge Technologies (SEDG, +7,37%), Tesla (TSLA, +7,19%) ve Carnival (CCL, +6,27%)’dan oluşan S&P 500 şirketleri güçlü değer artışları kaydeden banka dışı şirketler arasında.

SEDG ve güneş enerjisi sektöründeki diğer şirketler, finans sektörü üzerindeki gerilimin düşürülmesiyle birlikte bir nebze rahatlamış görünüyor. Basında çıkan haberler 1. çeyrekte Çin’de güçlü bir performans gösterildiğini ileri sürerken, Moody’s TSLA’nın kredi notunu kısa sürede yükseltti. CCL ise, önümüzdeki hafta açıklanacak bilanço öncesinde olumlu yönde satış yorumları aldı.

Takip Edilmesi Gerekenler

FED’in faiz oranlarını artırıp artırmayacağını veya mola verip vermeyeceğini merak eden piyasa katılımcıları, FED Başkanı Powell’ın açıklayacağı kararı endişeli bir şekilde bekliyor. CME FedWatch’a göre, FED’in 25 baz puanlık faiz artırımı yapma olasılığı 86,4% olarak fiyatlanıyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı