Ekonomi ve Finans Haberleri

Fed Yetkilileri, Faizleri İndirme Konusunda Çekimser 

Fed Yetkilileri, Faizleri İndirme Konusunda Çekimser 
Google News Icon Takip Et

Geçen yılın sonundan itibaren piyasalarda yeşermeye başlayan faiz indirimi umutları kapsamında görünüşe göre Fed, henüz piyasalarla aynı sayfada değil. 

FOMC’nin 30-31 Ocak tarihli toplantı tutanakları, çoğu Fed yetkilisinin faiz oranlarını çok uzun süre yüksek tutup ekonomiye zarar vermektense, çok erken düşürme riski konusunda daha endişeli olduğunu gösterdi. 

Tutanaklar, politika yapıcıların faiz oranlarını düşürmeden önce enflasyonun 2%’lik hedefe doğru sağlam bir şekilde ilerlediğine dair daha fazla kanıt görmek istediklerini ve bazılarının ilerlemenin durabileceğine dair endişelerini dile getirdiğini ortaya koydu. Ayrıca, borçlanma maliyetlerinin öngörülebilir gelecekte yüksek kalacağı yönündeki beklentileri güçlendirdi.

Fed yetkilileri, faiz oranlarının muhtemelen zirvede olduğunu kabul etti ancak ilk faiz indiriminin kesin zamanlaması konusunda belirsizliğini korudu. Bununla birlikte tutanaklar, bir grup politika yapıcı arasında Fed’in varlık portföyünü küçültme hızını yavaşlatmaya yönelik desteğin arttığını gösterdi. 

Tutanaklarda, “Katılımcıların çoğu, politikayı gevşetmek için çok hızlı hareket etmenin risklerine dikkat çekti ve enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde 2%’ye inip inmediğine karar vermek için gelen verileri dikkatle değerlendirmenin önemini vurguladı.” ifadeleri kullanıldı.

Sadece “birkaç” yetkili faiz indirimi için çok uzun süre beklemenin ekonomiye getireceği risklere işaret etti. Katılımcılar, para politikasının ne kadar süre kısıtlayıcı kalması gerektiğine ilişkin belirsizliğin altını çizdi.

LH Meyer/Monetary Policy Analytics ekonomisti Derek Tang, “Tutanaklar, Fed’in faiz indirimlerini yavaşlatarak ya da daha kötüsü tekrar artırarak geri adım atmak zorunda kalabileceği anlamına geliyorsa, gevşemeye başlamak konusunda oldukça isteksiz olduğunu doğruladı. Arayı kapatmak için indirimleri hızlandırmak zorunda kalsalar bile daha geç başlamayı tercih ederler.” yorumunu yaptı. 

Özetle tutanaklar, Fed’in politika hamlelerinin 2022 ortalarında 40 yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine ulaşan enflasyon oranını düşürmede başarılı olduğuna dair genel bir iyimserlik duygusuna işaret ediyordu.

Ancak yetkililer, faiz artırımlarının muhtemelen sona erdiğini söylerken, politikayı gevşetmeye başlamadan önce daha fazlasını görmek istediklerini belirttiler.

Fed Yetkilileri, Faizleri İndirme Konusunda Çekimser 

Ekonomik veriler, merkez bankasının son toplantısından bu yana Wall Street’in çoğunluğunun beklediğinden daha sıcak geldi ve 2023’ün sonunda görülen enflasyondaki hızlı yavaşlamayı bozarak Fed’in temkinli yaklaşımını doğruladı.

Hatırlarsan, geçtiğimiz haftalarda açıklanan veriler ocak ayında enflasyonun 2,9%’luk beklentinin üzerinde, yıllık bazda 3% arttığını gösterdi. Çekirdek tüketici fiyatları da 3,9% artarak 3,7%’lik tahminleri aştı. 

Ayrıca ABD’de işverenler son bir yılın en yüksek istihdam artışını gerçekleştirdi; tarım dışı istihdam, ocak ayında 187 bin kişilik beklentinin oldukça üzerinde, 353 bin kişi oldu. 

Ekonomistler, Fed’in tercih ettiği temel enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları verisinin önümüzdeki hafta açıklandığında 2023 başından bu yana en hızlı yükselişi kaydedeceğiniz tahmin ediyor. 

Sonuç olarak piyasalar erken ve hızlı faiz indirimi beklentilerini önemli ölçüde azalttı ve piyasalar artık Fed’in ilk olarak haziran ayında faizleri düşüreceğini tahmin ediyor. Yatırımcılar ayrıca, politika yapıcıların aralık ayındaki medyan projeksiyonuna daha uygun bir hız olarak 2024 yılında üç ile dört indirim bekliyor.

Fed yetkilileri 19-20 Mart’taki toplantılarında faiz oranları ve ekonomiye ilişkin projeksiyonlarını güncelleyecek. Bu toplantı öncesinde Fed Başkanı Jerome Powell, mart ayı başında Kongre önünde ifade verirken yatırımcılar da görünüm hakkında yeni ipuçları toplamaya hazırlanacak. 

Politika yapıcılar geçen ay oybirliğiyle faiz oranlarını 5,25%-5,5% aralığında sabit bırakırken, merkez bankası potansiyel ek politika sıkılaştırmasına atıfta bulunmayı bırakmış ve bunun yerine enflasyonun gidişatı hakkında “daha fazla güven” duyamadan faiz oranlarını düşürmenin uygun olmayacağını belirtmişti. 

Powell bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, politika yapıcıların merkez bankasının mart toplantısına kadar bu güven seviyesine ulaşmalarının pek olası olmadığını söylemişti. Dün ise Fed Guvernörü Michelle Bowman faiz oranlarını düşürme zamanının “kesinlikle şimdi olmadığını” söyledi.

Öte yandan dün ayrı bir etkinlikte konuşan Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, son ekonomik verilerin genel enflasyon tablosundaki iyileşmeye rağmen bazı sektörlerdeki fiyat baskılarının hâlâ çok yüksek olduğunu vurguladığını belirtti .

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg