Ekonomi ve Finans Haberleri

FED ve Powell’ın Açıklamalarından Neler Bekleyebiliriz?

November 1, 2023 • 5 dakika okuma süresi
FED ve Powell’ın Açıklamalarından Neler Bekleyebiliriz?

Borsaların, şirketlerin, yatırımcıların; kısaca hepimizin yakından takip ettiği FED günü geldi çattı. 

Bu akşam bir araya gelecek olan FOMC üyelerinin toplantısının ardından konsensüs, merkez bankasının son 22 yılın en yüksek seviyesindeki faiz oranlarını 5,25% ile 5,5% aralığında sabit bırakacağı. 

Wilshire stratejisti Josh Emmanuel, “FED’in bir şey yapma ihtimali yok. En azından bu toplantıda bir anlam ifade etmez. Ancak, mesaj ne olacak? Benim hissim Powell’ın çok ölçülü olmak isteyeceği ve çok şahin görünme konusunda dikkatli olacağı yönünde. Burada iğneyi deliğinden geçirmeyi çok iyi başardı.” diyor. 

Politika yapıcıların faiz oranları konusunda herhangi bir hamle yapma ihtimali neredeyse sıfır. Son veriler, FED yetkililerine bir sonraki adımlarına karar vermeleri için zaman kazandırdı. Enflasyon yavaşlasa da birlikte hâlâ çok yüksek ve yüzyılın başından bu yana en yüksek gösterge faiz oranlarına rağmen ekonomi sağlam bir hızda büyüyor.

FED ve Powell’ın Açıklamalarından Neler Bekleyebiliriz?

Daha yüksek borçlanma maliyetleri, bir ev sahibi olmayı, bir araba satın almayı veya kredi kullanarak bir işi büyütmeyi daha pahalı hale getirmeyi amaçlıyor. Talebi ve işe alımları frenleyerek ekonominin genelini yavaşlatıyor ve bu da fiyat artışlarını sınırlamaya yardımcı olabilir.

Bu noktada iki soru gündeme geliyor: Politika yapıcılar bu yılın sonlarında ya da önümüzdeki yılın başlarında çeyrek puanlık bir faiz hamlesi daha yapma ihtiyacı hissedecekler mi? Faiz oranlarının yeterince yüksek olduğuna karar verdiklerinde, bu oranları ne kadar süre yüksek tutacaklar?

🎯 1. FED Dili 

Bir önceki toplantıda yetkililer, “uygun olabilecek ek politika sıkılaştırmasının kapsamını belirlerken” gelen ekonomik verileri düşüneceklerini söylemişlerdi. Eğer bu ifadeyi yumuşatarak daha fazla politika hamlesi ihtimalini azaltmış olsalardı, bu kayda değer olurdu.

Ancak yatırımcılar bu açıklamada ayrıştıracak başka bir şey bulamayabilir. FED yetkilileri aralık ayına kadar yeni üç aylık ekonomik projeksiyonlar yayınlamayacak. Bu nedenle, yatırımcılar bundan sonra ne olacağına dair daha fazla ayrıntı için Powell’ın basın toplantısını izlemek zorunda kalacaklar.

Emmanuel, “Powell’ın burada yapmak isteyeceği son şey bir hata yapmak ve çok şahin görünmektir çünkü bunun sonucu olarak riskten kaçış ortamı görebilirsiniz. Zaten hisselerde biraz teknik bir satış görülmeye başlandı. Ve Hazine tahvillerinde çok ama çok kısa pozisyonda olan bir piyasa var.” diyor. 

FED ve Powell’ın Açıklamalarından Neler Bekleyebiliriz?

🎯 2. Tahvil Hareketleri

FED’in eylül ayındaki son ekonomik tahminleri itibariyle, yetkililer hâlâ 2023 yılında bir faiz artışının daha uygun olabileceğini düşünüyordu. Ancak aradan geçen haftalarda kritik bir değişim oldu.

FED’in 19-20 Eylül’deki toplantısından bu yana piyasalarda uzun vadeli faiz oranları önemli ölçüde yükseldi. Merkez bankacıları kısa vadeli faiz oranlarını doğrudan belirlerken, uzun vadeli borçlanma maliyetleri genellikle sadece gecikmeli olarak ayarlanır – ve görülen son sıçrama, ipoteklerden işletme kredilerine kadar her şeyi çok daha pahalı hale getiriyor.

Bu durum ekonominin yavaşlamasına yardımcı olabilir ve FED’in işinin bir kısmını onun yerine yapabilir. Ayrıca bazı ekonomistler bunun ışığında merkez bankalarının artık başka bir faiz artışına gerek görmeyeceğini düşünüyor.

T. Rowe Price’ın baş ABD ekonomisti Blerina Uruci, yetkililerin başka bir faiz artışı hamlesini göz ardı etmesini beklemediğini ancak “şu anda geniş bir risk yelpazesini yönetmeleri gerektiğini” söylüyor. 

🎯 3. Güçlü Tüketici Harcamaları

FED piyasa bazlı faiz oranlarındaki artışın ekonomiyi olumsuz etkileme ihtimaliyle uğraşırken, bir başka potansiyel sorunla da karşı karşıya: Ekonomik veriler son aylarda şaşırtıcı derecede güçlü seyrediyor.

Bir açıdan bakıldığında bu iyi bir haber. Tüketiciler alışveriş yapıyor ve şirketler yüksek faiz oranlarına rağmen hızlı bir şekilde işe alım yapıyor. Bu direnç enflasyonun önemli ölçüde ılımlılaştığı bir dönemde geldi. FED’in en sevdiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları, 2022 yazında zirveye ulaştığı 7,1%’den 3,4%’e geriledi.

Ancak tüketici harcamaları, şirketlerin müşterileri korkutmadan fiyatları artırabileceklerini düşünecek kadar güçlü kalırsa, bu durum enflasyonu 2%’ye düşürmeyi daha da zorlaştırabilir.

FED ve Powell’ın Açıklamalarından Neler Bekleyebiliriz?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The New York Times, CNBC