Altın Yorumları

Fed Tutanakları Sonrası Altın 1% Düştü

May 23, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Fed Tutanakları Sonrası Altın 1% Düştü

Altın fiyatları, Fed’in ay başında düzenlenen toplantısının tutanaklarının bazı yetkililerin faiz oranlarını artırma eğiliminde olduğunu göstermesinin ardından kayıplarını üçüncü gününe doğru genişletti.

Spot altın, TSİ 14.15’te 2.368 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları da 1,05% düşüşle 2.367 dolara geriledi.

Öte yandan gram altın da kırmızıda seyretti ve 2.451 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.450 lira oldu.

Fed Tutanakları Sonrası Altın 1% Düştü

Şimdilik politika tepkisi, merkez bankasının gösterge politika faizini mevcut seviyesinde “korumayı” içerecek olsa da, dün açıklanan tutanaklar olası ilave artışlara ilişkin tartışmaları yeniden gündeme getirdi.

Böylece altın, Fed tutanaklarının yatırımcılara faiz indirimlerinin yakın olmadığını hatırlatmasından darbe aldı.

Külçe altın, enflasyona karşı bir korunma aracı olarak biliniyor ancak yüksek faiz oranları, getirisi olmayan altını tutmanın maliyetini artırıyor.

Doların yukarı yönlü ivmesini sürdürmesi halinde altının 2.355 dolar civarındaki destek seviyelerine gerileme ihtimali var.yorumunu yapan KCM Trade baş piyasa analisti Tim Waterer, orta ve uzun vadeli görünümün altın için hâlâ yapıcı olduğunu ancak bunun büyük ölçüde Fed’in bir sonraki faiz hamlesinin daha yüksek değil daha düşük olmasına bağlı olduğunu sözlerine ekledi. 

Yatırımcıların bahisleri, Fed’in 2024 yılında birden fazla faiz indirimine gideceğine dair şüphelerin arttığına işaret ediyor ve şu anda kasım ayına kadar faiz indirimi ihtimali 73% olarak fiyatlanıyor.

Fed Tutanakları Sonrası Altın 1% Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC