Piyasa Öncesi

FED Tutanakları Öncesi Borsalar Ekside Açıldı

FED Tutanakları Öncesi Borsalar Ekside Açıldı
Google News Icon Takip Et

4 Temmuz Bağımsızlık Günü tatili sebebiyle kısalan bu işlem haftasında, akşam saatlerinde yayınlanması beklenen FED toplantı tutanakları öncesi borsalar düşüşle güne başladı. 

Bugün açılışta Dow Jones 0,46%, S&P 500 0,38% ve Nasdaq 0,25% düştü.

📍 Ne oldu? 

Günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan 13-14 Haziran FED faiz toplantısı tutanakları, para politikasının nereye doğru gittiği konusunda daha fazla ayrıntı sunabilir. Faiz oranlarını sabit tutma kararı sürpriz olmasa da, üyelerin yıl sonundan önce en az iki faiz artırımı daha öngördüğüne dair işaretler piyasayı hazırlıksız yakaladı. O zamandan bu yana politika yapıcılar, enflasyonun kabul edilebilir bir düzeye çekilmesi için daha fazla çalışılması gerektiğini düşündüklerine dair başka işaretler de verdiler.

🔎 Ne dediler?

Piyasalarda bu hafta görülen durgunluğa rağmen borsaların performansı kötü sayılmaz. Geçen hafta Nasdaq 1983’ten bu yana en güçlü ilk yarı performansını gösterirken, S&P 500 de yapay zekâ iyimserliğiyle 2019 düzeylerine yaklaştı. 

Carson Group analisti Ryan Detrick, “Boğa (artış beklentisi) pozisyonundayız. Gerçekten bir ralli olduğuna inanıyoruz. Belki ağustos, eylül ve ekim aylarında oldukça normal bir gerileme görülebilir ancak herhangi bir zayıflığı da alırız.” yorumunu yapıyor.

👀 Makroekonomik Gelişmeler

Yatırımcılar, açılıştan kısa bir süre sonra açıklanacak olan mayıs fabrika siparişleri verisini bekliyor. Fabrika siparişlerinin nisandaki 0,4% artışının üzerine mayısta 0,6% yükselmesi bekleniyor. 

❗️Buraya Dikkat

Bugün en önemli gelişme FED’in toplantı tutanakları olacak. 

📊 Hisse Hareketleri

Rivian (RIVN) yılın ikinci çeyreğinde 12 bin 640 araç teslim ederek analistlerin 11 bin olan beklentisini aştı ve satışlarını bir önceki çeyreğe göre 59% artırdı. Böylece hisse 6,5% ralli yaptı.

Coinbase (COIN) Piper Sandler’ın notunu düşürmesiyle 2% değer kaybetti. 

Transocean (RIG) Citigroup’un hisse notunu “AL”a yükseltmesiyle 3,7% değer kazandı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC