Ekonomi ve Finans Haberleri

Fed Tutanakları: Faiz Duruşunun Değişmesi İçin Daha Çok Kanıt Gerekiyor

Kasım 22, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Fed Tutanakları: Faiz Duruşunun Değişmesi İçin Daha Çok Kanıt Gerekiyor

Fed yetkilileri geçtiğimiz haftalardaki son FOMC toplantısında, özellikle enflasyon hâlâ 2%’lik hedeflerinin oldukça üzerinde seyrettiği için, yakın zamanda faiz oranlarını düşürme konusunda pek istekli olmadıklarının sinyalini verdi. 

Ancak FOMC’nin 31 Ekim – 1 Kasım toplantısının tutanakları, enflasyon endişesine rağmen faiz oranlarının en azından yılın geri kalanında sabit tutulabileceğini gösterdi.

Toplantı tutanaklarında, “Tüm katılımcılar komitenin dikkatli bir şekilde ilerleyebilecek bir konumda olduğu konusunda hemfikirdi. Katılımcılar, önümüzdeki aylarda gelecek verilerin, yüksek borçlanma maliyetleri nedeniyle enflasyondaki yavaşlamanın ne ölçüde devam ettiğinin netleşmesine yardımcı olmasını bekliyorlardı.” ifadeleri kullanıldı.

🎯 Faiz İndirimi Henüz Masada Değil

Yetkililer son toplantılarından bu yana, 12-13 Aralık’ta yapılacak bir sonraki toplantıda faiz artırımına gidilmesi yönünde güçlü bir görüş ortaya koymadı ancak birçoğu, faiz artırımının faiz indiriminden daha olası olduğu yönündeki görüşlerini değiştirmek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Tutanaklara göre yetkililer genel olarak faizlerin çok fazla artırılması ile çok az artırılması risklerini bu yılın başlarına kıyasla daha dengeli görüyor. 

📍 Hatırlarsan, Fed en son temmuz ayında gösterge federal fon oranını 22 yılın en yüksek seviyesi olan 5,25%-5,5% aralığına yükseltmişti. Son kırk yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyonla mücadele etmek için yetkililer, Mart 2022’de sıfıra yakın olan faiz oranlarını yükseltmeye başlamıştı.

Tutanaklar, yetkililerin hâlâ faizleri enflasyonu düşürecek kadar yavaşlatacak seviyelere yükseltip yükseltmediklerine odaklandıklarını gösterirken, piyasa katılımcıları enflasyonun Fed’in 2%’lik hedefine doğru ilerlediğine dair işaretler nedeniyle merkez bankasının gelecek yıl faizleri ne zaman düşürebileceğini tartmaya başladı. 

Piyasalar, Fed’in aralık toplantısında ve 2024’ün ilk çeyreğine kadar faiz oranlarını sabit tutmasını bekliyor. CME Group’a göre, Fed’in mayıs ayında faiz oranlarını düşürme olasılığı ise yaklaşık 60% seviyesinde.

🎯 Ekonomi Ne Durumda?

Yetkililerin son toplantısından bu yana ekonomi istikrarlı bir şekilde büyüdü ancak temmuz-eylül döneminde kaydedilen yıllık 4,9%’luk ivmeden daha yavaş büyüdü. İşverenler, ekim ayında bir önceki ayın yarısı kadar, yani 150 bin istihdam yarattı ve işsizlik oranı nisan ayındaki 3,4% seviyesinden 3,9%’a yükseldi.

Öte yandan ücret artışı ve enflasyon da yavaşladı. Çalışma Bakanlığı’na göre tüketici fiyatları geçen ay genel olarak yatay seyretti. Değişken gıda ve enerji kalemlerinin hariç tutulduğu çekirdek fiyatlar, nisan ayından ekim ayına kadar mevsimsellikten arındırılmış yıllık bazda 3,2% oranında arttı. Bu oran, bir önceki altı aylık dönemdeki 4,8%’den çok daha düşük.

Tutanaklarda, aralarında Fed Başkanı Jerome Powell’ın da bulunduğu yetkililer, fiyat baskılarının azaldığını düşündükleri geçmiş örneklere işaret ederek enflasyona karşı zafer ilan etmekte isteksiz davrandılar. 

Bazı yetkililer de enflasyonun düşmeye devam etse bile Fed’in 2%’lik hedefinin üzerinde kalması riski nedeniyle temkinli davranmak istiyor. Diğer Fed yetkilileri son zamanlarda, iş kayıplarında büyük bir artış olmadan enflasyonun düşmesini izleyerek önemli bir ilerleme kaydettiklerini belirtti. 

🎯 “Fed Faizleri Bir Kez Daha Artırmalı

TD Cowen Başkanı Jeff Solomon, Fed’in enflasyonu 2%’lik hedefe geri çekebilmek için 2024 yılının başlarında bir kez daha faiz artırması gerektiğini söyledi.

Solomon, Fed’in faiz artırımına ilişkin konsensüs olasılığının aralık ayı için 3%, ocak ayı için 5% ve mart ayı için 4% olduğunu ancak Fed’in “iyi bir önlem olarak ve enflasyonu soğutmaya yönelik gördüğümüz bazı erken eğilimlerin yıl boyunca ilerleme kaydetmeye devam etmesini sağlamak için” bir kez daha faiz artırması gerektiğini söyledi.


Fed’in 70’li yıllarda “ayağını gazdan çektiğini ve enflasyonun 70’lerin sonunda kükreyerek geri geldiğini” kabul ettiğini belirten Solomon, 2024’ün seçim yılı olması nedeniyle artırımın yılın başlarında yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi. Ancak “Bunun gerçekleşeceğini sanmıyorum.” dedi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal, CNBC, Seeking Alpha

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti