Ekonomi ve Finans Haberleri

FED Tutanakları: Bazı Yetkililer Faiz Artışını Destekledi

July 6, 2023 • 2 dakika okuma süresi
FED Tutanakları: Bazı Yetkililer Faiz Artışını Destekledi

Birçok FED yetkilisi, geçen ay faiz artışlarına verdikleri kısa aranın ardından yılın geri kalanında sıkılaşmaya devam edilmesi gerektiğini savunuyor. Hatta bazı politika yapıcılar, ekonominin yeterince yavaşlamaması sebebiyle haziran ayında da artışlara devam etmek istemiş.

Bütün bunlar FED’in haziran ayı toplantısına ilişkin tutanaklarında yer alıyor. Tutanaklarda yer alan notlar piyasaların bilmediği bir şey söylemese de FED’in enflasyonla mücadele etmek için bu ay faizleri artırma beklentilerini doğrular nitelikte. 

Hatırlayalım: FED, mart 2022’den bu yana devam eden faiz artışlarının ardından geçtiğimiz ay politika faizini 5%-5,25% aralığında sabit bırakmıştı.

FOMC’de oy kullanan 11 üyenin tamamı geçen ayki kararda hemfikirdi. Tutanaklara göre, Fed’in faizleri ne kadar hızlı artırdığı ve bu hamlelerin ekonomik koşulları etkilemesinin zaman aldığı göz önüne alındığında, “neredeyse tüm katılımcılar faizleri sabit tutmanın uygun veya kabul edilebilir olduğuna karar verdi.”

Ancak tutanaklara göre, haziran toplantısında oy kullanan ve kullanmayan 18 yetkiliden birçoğu o zaman faiz artırımını kabul edebilirdi. Tutanaklara göre bu yetkililerden bazıları, “ekonomik faaliyetteki ivmenin beklenenden daha güçlü olması ve enflasyonun zaman içinde FED’in 2%’lik hedefine geri dönme yolunda olduğuna dair çok az işaret bulunması” nedeniyle faiz artışını destekledi.

FED’in bir sonraki faiz toplantısı 25-26 Temmuz’da düzenlenecek. 

FED Tutanakları: Bazı Yetkililer Faiz Artışını Destekledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal