Bültenler

FED Toplantısı Başlıyor! Piyasalarda Walmart Etkisi Hakim!

July 26, 2022 • 8 dakika okuma süresi
FED Toplantısı Başlıyor! Piyasalarda Walmart Etkisi Hakim!

Borsa ve Yatırımcılar

Walmart kâr beklentisini düşürdü! ABD’nin büyük perakende zincirlerinden Walmart, yükselen enflasyonu gerekçe göstererek kâr beklentilerini düşürdüğünü açıkladı. Haftanın ilk gününde karışık seyreden Wall Street, Walmart haberinin etkisiyle yönünü negatife çevirdi. 

Resesyon (durgunluk) tartışmaları: Yellen’ın ardından ABD Başkanı Joe Biden da pazartesi günü yaptığı bir açıklamada resesyon beklemediğini belirtti. 

 • ABD Ulusal Ekonomik Konsey Direktörü Brian Deese de ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte 1 milyondan fazla istihdam yarattığını ve daha önceki resesyonlarda istihdam artışı olmadığını ifade etti
 • Öte yandan, Beyaz Saray sözcüsü Karinne Jean-Pierre’e perşembe günü açıklanacak GSYH verilerinin ülkenin resesyonda olduğunu gösterip göstermeyeceğinin sorulması üzerine “Şu anda işsizlik verileri anlamında tarihi bir anı yaşamaktayız. İstihdam oranlarına da bakın. Bunlar, bizim resesyonda ya da resesyon öncesi dönemde olduğumuzu göstermiyor.” ifadesini kullandı. 
 • Tüm bu tartışmalar “Beyaz Saray kuralları mı değiştiriyor?” sorusunu akıllara getirirken herkesin odağı bu perşembe günü açıklanacak büyüme verisinde olacak.

Peki, Resesyondan Korkulur mu? Uygulamamızın “Yatırım En’leri” bölümünde paylaştığımız “Borsayı Yenen Hisseler” ve “Durgunluk Hisseleri” listelerine bir göz atmanı öneririz. 

FED Toplantısı Başlıyor! Piyasalarda Walmart Etkisi Hakim!

Pozitif beklenti: Citi’ye göre şirketlerden gelen çeyreklik bilançolar ABD’de tüketim harcamalarının dirençli olması ve en kötü haberlerin çoktan fiyatlanmış olması nedeniyle endişe edilenden iyi geliyor. Birçok kurumun aksine Citi, şirket kârlarının olası bir resesyon ve doların değerinin yükselmesi karşısında güçlü olacağını öngörüyor.

FED toplantısı bugün başlıyor!: FED toplantısı bugün başlıyor! İki günlük toplantıda alınan faiz kararı da yarın akşam TSİ 21.00’de açıklanacak. Ardından da Powell’ın açıklamaları takip edilecek!

 • FED’in bu toplantıda 80% ihtimalle 75 baz puanlık faiz artışıyla yetineceği tahmin ediliyor. 
 • Eylül toplantısında da 51% ihtimalle 50 baz puan ve 40% ihtimalle 75 baz puanlık faiz artışı yapacağı öngörülüyor. 
 • FED’in bu toplantıda 75 baz puan artışa gitmesi durumunda politika faizi 2,25-2,50% bandına yükselmiş olacak. 
 • Öte yandan piyasalarda FED’in yıl sonuna kadar faizleri yaklaşık 3,5%’e yükselteceği ve 2023’ün ikinci yarısında da düşürmeye başlayacağını fiyatlanıyor.

Ekonomik Takvim: Bugün ABD’de TSİ 17:00’da temmuz ayı Richmond Fed İmalat Endeksi verisi ile Conference Board Tüketici Güveni açıklanacak. Aynı zamanda haziran ayı yeni konut satışları verisi de izlenecek. Temmuz ayında tüketici güven endeksinin 1,2 puan düşerek 97,5’e düştüğünü bildirmesi de bekleniyor. Ayrıca yeni ev satışlarının haziran ayında, mayıs ayında açıklanan 696.000 adetten 666.000 adede düşmüş olması bekleniyor. 

Kazanç raporları: Bugün Microsoft (MSFT), Alphabet (GOOGL), General Motors (GM), Coca Cola (KO), Visa (V), McDonald’s (MCD), 3M (MMM), Raytheon Technologies (RTX) gibi dev isimler raporlarını açıklayacak. 

 • Çarşamba günü ise Meta Platforms (META), Boeing (BA), Ford (F) kazanç raporlarını paylaşacak. 
 • Perşembe gününe geldiğimizde de Apple (AAPL), Amazon (AMZN), Intel (INTC), Pfizer (PFE) raporlarını açıklarken onları, hafta kapanışında Exxon Mobil (XOM),  Chevron (CVE), AbbVie (ABBV) gibi şirketler takip edecek.
FED Toplantısı Başlıyor! Piyasalarda Walmart Etkisi Hakim!

Korku: FED kararı ve büyük şirketlerden gelecek kazanç raporların öncesindeki yatırımcı duygusu, “korku” bölgesindeki seyrini sürdürüyor.

Hisseler

Amazon (AMZN) hisseleri, Walmart’ın (WMT) üç aylık ve tam yıllık kâr hedefini kestiğini açıklamasının ardından pazartesi günü düştü. Walmart, durumdan tüketicilerin harcama şeklini etkilemesi sebebiyle enflasyondaki hareketi suçladı. Kaynak

 • Walmart, ikinci çeyrek ve tüm yıl için hisse başına düzeltilmiş kazançların sırasıyla 8% ile 9% ve 11% ile 13% oranında düşmesini beklediğini söyledi. Daha önce, ikinci çeyrek için hafif pozitif sonuçlar ve tüm yıl için de yaklaşık 1% oranında düşüş bekleniyordu. 
 • Duyuru, Amazon’un Perşembe günü ikinci çeyrek kazançlarını açıklamasından sadece birkaç gün önce geldi. Öte yandan, geçen çeyreğin kazanç çağrısı sırasında, Amazon CFO’su Brian Olsavsky’ye şirketin tüketici harcamalarında herhangi bir zayıflık görüp görmediği sorulduğunda Olsavsky, Amazon’un tüketici harcamalarında herhangi bir yumuşaklık görmediğini söylemişti.
 • Walmart’ın hisseleri, uzun vadeli işlemlerde 8%′den fazla düştü. Duyuru ayrıca diğer perakende şirketlerinin yatırımcılarını da korkuttu. Target ve Costco’nun hisseleri saatler sonra sırasıyla 5% ve 2% kadar düşerken, Nordstrom’un hissesi yaklaşık 3% düşüş yaşadı.

UBS, varlık yönetimi ve yatırım bankacılığı bölümleri, küresel piyasadaki gerilemenin ardından düşen müşteri faaliyetleri sebepli 2022′nin ikinci çeyreğine ilişkin beklentileri kaçırdı. Kaynak

 • İsviçre bankası, şirketin toplam 2.403 milyar dolarlık analist beklentilerinin altında, hissedarlarına atfedilebilecek 2.108 milyar dolarlık net kâr açıkladı.
 • Amiral gemis olani servet yönetimi işi, önemli bir düşüş gördüğü geçen yılın aynı döneminde bildirilen 2 milyar dolardan 5%′lik bir artışa işaret ediyor. Yatırım bankacılığı gelirleri ise geçen yılın aynı dönemine göre 14% düşüşle 2.094 milyar dolar oldu.

Alibaba’nın Hong Kong’da listelenen hissesi, şirketin Hong Kong’da birincil listeye başvuracağını açıklamasının ardından salı günü 6% arttı. Kaynak

 • Teknoloji devinin hisseleri halihazırda hem ABD hem de Hong Kong borsalarında işlem görüyor. Şirket bir basın açıklamasında, Hong Kong’daki birincil listeleme sürecinin 2022′nin sonundan önce tamamlanmasının beklendiğini söyledi.
 • Partners Fintech Holdings’in icracı olmayan başkanı Ronald Wan, bu hareketin ”çok stratejik” olduğunu çünkü Hong Kong piyasasının Alibaba’ya ABD piyasası kadar likidite sunmadığını söyledi.

Exela Technologies (XELA), şu anda geçerli olan 20’ye 1 ters hisse senedi bölünmesini açıklamasının ardından pazartesi günü piyasa kapanışı sonrasında neredeyse 30% düştü. Kaynak

 • XELA hisseleri, 26 Temmuz’da piyasa açıldığında bölünmüş olarak düzeltilmiş bir temelde işlem görmeye başlayacak.

Meta Platforms (META), çiftlere yönelik sosyal uygulaması Tuned’i kapatıyor. Kaynak

 • Lansmanından iki yıldan biraz daha uzun bir süre sonra Meta, “Tuned” uygulamasını 19 Eylül’de kapatacağını duyurdu. 
 • Uygulamanın tasarımı, romantik çiftlerin kolayca gözden geçirip anımsayabilecekleri unutulmaz anlar için paylaşılan bir not defteri oluşturdu. Bununla birlikte, uygulama yalnızca yaklaşık 900.000 kez indirildi ve açıkça Meta’nın umduğu kadar başarılı olmadı.

ABD Enerji Bakanlığı, Genaral Motors (GM) ve LG Energy pil ortak girişimine 2,5 milyar dolar borç vermeye hazırlanıyor

 • ABD Enerji Bakanlığı, yeni lityum iyon pil hücresi üretim tesislerinin inşasının finansmanına yardımcı olmak için General Motors ve LG Energy Solution’ın ortak girişimine 2,5 milyar dolar kredi vermeyi planladığını duyurdu. 

Emtia ve Doğal Kaynaklar

FED Toplantısı Başlıyor! Piyasalarda Walmart Etkisi Hakim!
 • Altın: Altın yatırımcıları FED toplantısına odaklanmış durumda. Yüksek faiz artışı fiyatlanan FED toplantısı öncesi altında yatay bir görünüm hakim. ABD Refinery Kurumsal Piyasalar Direktörü Nicholas Frappell, “Şimdilik altın rallileri yeterince ikna edici olmadı ve yatırımcılar daha fazla yönlendirme için önümüzdeki Fed toplantısını bekliyor” ifadelerinde bulundu.
 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 
 • Petrol: Sıkılaşan arz, petrol fiyatlarının yükselmesini sağlıyor. Öte yandan FED öncesi bekleyiş de devam ediyor. Faizlerdeki artış beklentisi ABD ekonomisini önümüzdeki süreçte durgunluğa (resesyona) taşıyabilir. Durgunluk ise petrol piyasasında da talebin azalmasına sebep olabilir. Morgan Stanley, azalan talep tahminlerini gerekçe göstererek bu yıl ve 2023’e kadar ham petrol fiyat tahminlerini düşürürken piyasanın sıkı olduğuna da dikkat çekti.
 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları. 

FED Toplantısı Başlıyor! Piyasalarda Walmart Etkisi Hakim!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı