Borsa Yorumları

FED Sonrası Zayıflayan Dolara Karşı Altın ve Petrol Yükselişte

July 27, 2023 • 3 dakika okuma süresi
FED Sonrası Zayıflayan Dolara Karşı Altın ve Petrol Yükselişte

FED’in dün beklentilere paralel 25 baz puanlık faiz artışı ve yatırımcıların Başkan Jerome Powell’ın yorumlarını sindirmesinin ardından, zayıflayan dolar ve tahvil getirilerinin yardımıyla ons altın yükseldi. Altının yanı sıra arz sıkışıklığının faiz artışlarından kaynaklanan endişeleri dengelemesiyle petrol fiyatlarında da artış görüldü.

FED, dün faiz oranını çeyrek puan artırarak, merkez bankasının son 12 politika toplantısındaki 11. artışa işaret etti ve toplantının ardından Powell’ın açıklamaları olası bir artışa daha açık kapı bıraktı.

Söz konusu gelişmelerin dolardaki zayıf seyri sürdürmesiyle ons altın, gün içinde 1.980 doları gördükten sonra TSİ 12.00’de 0,34% artışla 1.976 dolara ulaştı. Altındaki bu artış diğer değerli metallere de olumlu yansıdı ve gümüş 0,64% artışla 25,13 dolara, bakır 0,45% artışla 3,91 dolara yükseldi.

High Ridge Futures analisti David Meger, “Genel kanı FED’in faiz artırım döngüsünün sonuna yaklaştığı yönünde. Sonuç olarak, getirilerin kademeli olarak düşeceği beklentisi var ve bu da genel olarak altın için destekleyici bir ortam.” 

Fed açıklamasının ardından dolar endeksi rakipleri karşısında 0,4% değer kaybederek altını diğer para birimi sahipleri için daha ucuz hale getirdi. 

Güçlü Petrol Talebi, Endişeleri Hafifletti

Öte yandan petrol fiyatları da güçlü Çin talebi beklentilerinin ekonomik yavaşlama endişelerini bastırmasıyla, dünkü kayıplarını telafi ederek 1%’e yakın yükseldi.

Brent 0,66% artışla varil başına 83,47 dolardan, WTI da 0,76% yükselişle 79,38 doları gördü. 

FED’in hamlesi beklentilere paralel geldi ve piyasaların odağı artık önümüzdeki hafta aylık toplantısını gerçekleştirecek olan OPEC+ olarak adlandırılan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerine çevrilmiş durumda.

Suudi Arabistan temmuz ayında üretimini yaklaşık 10 milyon varilden 9 milyon varile düşürerek son yılların en büyük üretim düşüşüne gitmiş ve bu ayın başında kesintiyi ağustos ayına kadar uzatacağını açıklamıştı.

Ayrıca, Çin’in bu hafta başında büyümeyi artırmak için daha fazla adım atma sözü vermesi piyasalarda olumlu bir hava yaratmaya devam ediyor.

Phillip Nova analisti Priyanka Sachdeva “Çinli yetkililer, zor durumdaki ekonomilerini canlandırmak için destek önlemlerini artırma sinyali verdi ve bu da dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısından petrol talebinin yenilenmesi umutlarını artırdı.” diyor. 

FED Sonrası Zayıflayan Dolara Karşı Altın ve Petrol Yükselişte

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Reuters