Ekonomi ve Finans Haberleri

Fed Sonrası Döviz Kurlarında Son Durum 

Fed Sonrası Döviz Kurlarında Son Durum 
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, dün Fed’in faiz kararını açıklamasının ardından Başkan Jerome Powell’ın yorumlarının sindirilmesiyle güne yatay başladı. Küresel piyasalarda ise Fed’in faiz indirimi beklentisini azaltmasına rağmen koruması dolar endeksine zarar verdi. 

Serbest piyasada güne 32,3190 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 11.30’da 32,2920 liraya geriledi. Doların yanı sıra Euro ise güne 34,9160 liradan başladıktan sonra 35,1133 liradan işlem gördü.

🎯 Fed Hem Şahin Hem Güvercin 

Fed Sonrası Döviz Kurlarında Son Durum 

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Fed sonrası hafta başındaki kazançların bir kısmını silerek 104,750 seviyesinden işlem gördü. 

Dün, piyasalar için oldukça yoğun geçti: Piyasa beklentisi olan 0,1%’lik artışa karşın enflasyon, mayısta aylık bazda yatay seyretti. Enflasyonun yanı sıra Fed faiz oranını 5,25%-5,50% aralığında sabit bıraktı ve politika yapıcılar, bu yılki faiz indirimi sayısına ilişkin medyan projeksiyonu mart ayındaki üçten sadece bire düşürdü.

Fed’in projeksiyonlarına rağmen, piyasalar bu yıl yaklaşık iki adet 25 baz puanlık faiz indirimi fiyatlamaya devam etti.

Westpac stratejisti Imre Speizer, “Bence piyasalar doların zayıfladığını ve arada dalgalanmalar olduğunu düşünüyor. Bunun nedeni (çoğunlukla) Fed’in bu yıl için hâlâ fiyatlanan faiz indirimleri.” yorumunu yapıyor.

Fed Başkanı Jerome Powell basın toplantısında alışıldık bir ton kullandı ve politika yapıcıların ekonomik verilere duyarlı olacağını vurguladı. 

BNY Amerika makro stratejisti John Velis, “Faiz indirimi görüşü mart ayına kıyasla daha şahin olsa da, detayların şahinliği yumuşattığını düşünüyoruz.” dedi ve 19 politika yapıcı tahmininden 8’inin bu yıl iki indirim yönünde olduğunu belirtti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters