Ekonomi ve Finans Haberleri

Fed Sonrası Dolar Ekside

May 2, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Fed Sonrası Dolar Ekside

Döviz kurları, Fed’in faiz kararını duyurduğu dünkü toplantısının ardından Başkan Jerome Powell’ın şahin açıklamaları sonrası ekside seyretti. 

Serbest piyasada güne 32,3740 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.15’te hafif toparlanarak 32,3853 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra dün 34,8136 liradan kapanan Euro da güne 34,6950 liradan başladıktan sonra 34,7370 liradan işlem gördü. 

🎯 Şahin Powell Etkisi

Fed Sonrası Dolar Ekside

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, dün Fed’in beklentilere paralel olarak faizleri sabit bırakmasının ardından, basın toplantısında faiz indirimleri konusunda FOMC’nin daha fazla güvene ihtiyacı olduğu ifadelerini yineleyen Powell açıklamalarıyla 105,693 seviyesine geriledi.

Endeks, Fed öncesi en son 16 Nisan’da görülen 106,49 seviyelerinde seyrediyordu.

Powell her ne kadar faiz indirimlerinin tamamen masadan kalkmadığını söylese de, son açıklanan enflasyon verilerinin merkez bankasını hayal kırıklığına uğrattığını belirtti. 

Allspring Global Investments’tan Matthais Scheiber, “Beklendiği gibi, FOMC faiz oranını değiştirmemeye karar verdi. Fed’in fiyatlarda ve işgücü piyasası verilerinde zayıflama görene kadar faizleri düşürmeyeceğine inanıyoruz – bu, muhtemelen sonbahardan önce olmayacak.” yorumunu yapıyor. 

Fed Sonrası Dolar Ekside

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters