Borsa Yorumları

FED Öncesi Altın Hafif Geriledi

September 20, 2023 • 2 dakika okuma süresi
FED Öncesi Altın Hafif Geriledi

Yatırımcılar güncellenmiş faiz oranı tahminleri ve FED’in para politikası toplantısının ardından Başkan Jerome Powell’ın açıklamalarına hazırlanırken, altında düne göre hafif bir düşüş görüldü. 

Spot altın TSİ 16.10’da 1.932 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları da 0,04% düşüşle 1.952 dolara geriledi. 

FED Öncesi Altın Hafif Geriledi

UBS analisti Giovanni Staunovo, FED’in verilere bağlı yaklaşımını sürdürmesini ve faizleri düşürmek için henüz erken olduğunu işaret etmesini beklediğini belirtti.

FED yetkililerinin faizleri şimdilik sabit tutması ancak yeni ekonomik projeksiyonlarda faizlerin yıl sonundan önce daha da yükselmesi gerektiğini düşünüp düşünmediklerini de açıklamaları bekleniyor.

Yükselen petrol fiyatları enflasyonist baskıları arttırdı ve bu da FED’in faizleri daha uzun süre yüksek tutacağı beklentilerini güçlendirdi.

IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, “Şimdiye kadar, reel Hazine getirileri yaklaşan FED toplantısı öncesinde yüksek kaldı, bu da FED’den şahin-duraklama senaryosuna yönelik bir konumlandırmayı yansıtıyor ve altın fiyatlarını bir miktar temkinli tutuyor.” yorumunu yaptı.

FED Öncesi Altın Hafif Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC