Borsa Yorumları

FED Molası Hisselerde Yükselişi Tetikleyebilir!

November 30, 2022 • 3 dakika okuma süresi
FED Molası Hisselerde Yükselişi Tetikleyebilir!

Hisse senedi piyasası, “FED molası” umuduyla son zamanlarda yükseliş gösterdi. Bunun gerçekleşmesi halinde piyasanın daha da yükselmesi muhtemel. 

FED molası, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yükseltmeye son verdiği zamanlar için kullanılan bir tabir. FED bu hamleyi, enflasyon oranında oklar agresif bir biçimde aşağıyı göstermeye başladığında ya da enflasyon oranı ne olursa olsun ekonominin derin bir resesyona girmesine engel olmak amacıyla yapar. Faiz arttırma politikası, mal ve hizmetlerde fiyat artışlarının hacmini düşürmek üzere ekonomik talebi azaltmayı amaçlar. Tüketici Fiyat Endeksi’nin haziran ayında 9%’un biraz üzerinde gerçekleşen yıl bazında artış oranı ekim ayında 7,7%’ye düştü. 

Bu sebeple, FED’in faiz artışlarına mola vermeye yakın olduğu umuduyla hisse senedi piyasası ralli yaptı. Wall Street FED’in faiz artırma hızını düşüreceğine dair umut beslerken, S&P 500, 12 Ekim’de gördüğü yılın en düşük kapanış seviyesine kıyasla yaklaşık 11% yükseldi. Piyasalar aralık ayı için, önceki FED toplantılarından çıkan kararlar gibi 75 baz puan değil 50 baz puanlık bir artış bekliyor. Hatta FED’in son toplantı tutanaklarına göre, yüksek faizlerin genellikle talep ve enflasyon üzerinde gecikmeli bir etkisi olacağını düşünen üyeler, dolayısıyla enflasyonun FED’in 2%’lik hedefine doğru düşüşe geçtiğinin farkında. Piyasalar 2023’te FED’in faiz artırımlarını tamamen durduracağını umut ediyor. 

FED’in mola vermesi hisse senedi piyasaları için genellikle daha büyük bir canlandırıcı etki oluşturmakta. Morgan Stanley verilerine göre, geçmişteki mola dönemlerinde S&P 500’ün ortalama 14% oranında yükseldiğini görüyoruz. Mola dönemi tabiri FED’in faiz artırımlarını durdurması ile faiz düşürmeye başlaması arasında geçen süre için kullanılıyor. Yatırım bankası, geçmiş verilere bakarak altı mola döneminin beşinde endeksin yükseliş kaydettiğini belirledi. En büyük tırmanış 33% olarak gerçekleşmişti. Endeksin 12% düşüş yaşadığı tek durum 2000 yılında başlayan resesyon dönemiydi ve piyasaların, FED’in her şeyden önce mola vermesine neden olan ekonomide ve gelir raporlarında yaşanan yıkıma tepki göstermesi sürpriz değildi. 

Şimdi önümüzdeki soru şu: Yaklaşmakta olan resesyon ne kadar derin olacak? Eğer ABD’de orta şiddetli bir resesyon yaşanırsa ve FED mola verirse ya da faizleri düşürürse, yeni bir boğa piyasasının oluşmaya başlaması beklenebilir. Eğer halihazırda zaten çok yüksek olan faizler talebi ciddi şekilde azaltır ve resesyon derinleşirse piyasa eninde sonunda güç kaybeder ve bir düşüş daha yaşar.

Şimdilik yapılan çıkarım şu: Eğer FED faiz yükseltme kampanyasına yakında son verirse, en muhtemel senaryo, hisse senedi piyasasının performansında bir artış yaşanması. 

FED Molası Hisselerde Yükselişi Tetikleyebilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: BARRONS