FED Kararı Öncesi Kritik ABD Enflasyon Verisi Açıklandı!

March 14, 2023 • 3 dakika okuma süresi
FED Kararı Öncesi Kritik ABD Enflasyon Verisi Açıklandı!

FED’in faiz konusunda vermesi gereken bıçak sırtı bir karar var. ABD’li bankalardan gelen üst üste iflas haberleri sonrası FED artık yeni rotasını belirlemeli. Ancak yine de TÜFE verisi halen FED’in faiz kararı açısından belki de en önemli belirleyici unsur.

ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu tarafından şubat ayı yıllık enflasyonu beklentilere paralel olarak 6% olarak açıklandı. 

  • Enflasyonun önemine, etkilerine ve nasıl okunması gerektiğine yazımızın “Sözlük” bölümünden ulaşabilirsin.

Aylık olarak, şubat ayında enflasyon 0,4% olarak kaydedildi. 

Açıklanan verilere göre, şubat ayında gıda ve enerji hariç tutularak hesaplanan aylık çekirdek enflasyon 0,5% olarak kaydedildi.

  • Çekirdek Enflasyon Nedir? Gıda ve enerji fiyatlarının görece daha oynak olmasından dolayı bu iki kalem dışındaki ürün ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişimleri aylık olarak ölçer. 
  • Neden Önemlidir? Bu iki değeri hesaplamaya dahil etmediği için “çekirdek enflasyon” olarak adlandırılan değer, enflasyondaki değişime dair daha net bir resim sunar.

📈 Para Piyasaları Neyi Fiyatlıyor?

ABD Enflasyon verileri FED’in faiz artış kararını doğrudan etkileyen verilerdir. Özellikle geçtiğimiz hafta faiz artışlarının devam edebileceğine yönelik açıklamalar yapan Powell, FED’in bu faiz artış kararlarını her veri sonrası ayrı değerlendirdiklerini vurgulamıştı. 

Powell’ın bu açıklamaları sonrası para piyasaları 50 baz puanlık faiz artışını fiyatlasa da “faiz artışlarında gerekirse hızlanabiliriz” açıklamasının bankalarda likidite sorunlarına yol açması bankacılık sektöründe üst üste iflaslara sebep oldu. Bu iflaslar sonrası FED, tutumunu değiştirecek gibi gözüküyor.

Goldman Sachs analistleri yaptıkları açıklamalarda, bankacılık sektöründe yaşanan son gelişmeler değerlendirildiğinde; mart ayından sonrası için piyasalarda önemli bir belirsizlik hakim olduğundan, FED’in 22 Mart tarihli toplantısında faiz artırımı beklemediklerini kaydetti.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsin.

Barclays da FED’in 22 Mart tarihinde faiz artışına gitmeyeceğini düşünürken Nomura analistleri 25 baz puanlık faiz indirimi olacağını düşünüyor.

Açıklanan enflasyon verileri sonrası FED’in 22 mart tarihli toplantısında tam bir yıl önce mart ayında başladığı faiz artış rotasına yönelik kararı belirlenecek.

📚 Sözlük

  • Nasıl Okunmalıdır? ABD ekonomisinin durumuna göre okunması da değişir. Şu anda ABD son 40 yılın en yüksek enflasyonu ile mücadele ettiği için, beklentilerin altında kalan bir verinin ABD borsalarına pozitif etki etmesi beklenirken, üstünde gelen bir verinin de enflasyonist endişeleri körüklemesi ve negatif etki etmesi beklenebilir.
  • Detaylı Yorum: Makro verileri yorumlarken “dudak payı” bırakmak önemlidir. Beklentilerin üzerinde gelen bir verinin “ne kadar üzerinde veya altında” geldiği de çok önemlidir. Kimi zaman, kimi veriler bu dudak payında kalarak piyasaları çok fazla etkilemeyebilir.
  • Neyi Etkiler? Tek bir sektör veya hisse grubundan çok, tüm ABD borsalarını etkileme gücüne sahiptir.

FED Kararı Öncesi Kritik ABD Enflasyon Verisi Açıklandı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı