Borsa Haberleri

Goldman, FED’den Faiz Artırımı Beklemiyor Ve İki Banka Hissesi Öneriyor!

March 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Goldman, FED’den Faiz Artırımı Beklemiyor Ve İki Banka Hissesi Öneriyor!

Goldman Sachs analistleri dün yaptıkları açıklamalarda, bankacılık sektöründe yaşanan son gelişmeler değerlendirildiğinde; mart ayından sonrası için piyasalarda önemli bir belirsizlik hakim olduğundan, FED’in 22 Mart tarihli toplantısında faiz artırımı beklemediklerini kaydetti.

● Daha önce Goldman, mart ayında 25 baz puanlık bir artış beklediklerini açıklamıştı.

● Yine dün açıklamalarda bulunan ABD’deki düzenleyici kurumlar, mağdur olan Silicon Valley Bank (SIVB) müşterilerinin tüm mevduatlarına bugün itibarıyla erişebileceklerinin altını çizdi. Düzenleyici kurumlar ayrıca, bankaların acil durum fonlarına erişim sağlayabilmesi için yeni bir düzenleme yapmaya hazırlandıklarını açıkladı. FED, bankaların acil durumlarda kendisinden kredi almalarını da kolaylaştırdı.

● Goldman analistleri, düzenleyici kurumlar tarafından alınan tedbirlerin, mevduatları eriyen bankalara önemli bir likidite sağlamasını ve mevduat sahiplerinin güvenini artırmasını beklediklerini vurguladı.

● Mayıs, haziran ve temmuz aylarına ilişkin olarak 25 baz puanlık artışlar yapılacağına dair beklentilerini değiştirmeyen Goldman, mart sonrasında faiz oranı artışı konusunda kayda değer bir belirsizlik gördüğünü açıkladı.

● Bankanın şu an itibarıyla beklediği nihai faiz oranı 5,25%-5,5% bandında.

● Goldman Sachs baş kredi stratejisti Lotfi Karoui ise bankacılık sektörüne yönelik korkuların abartı olduğunu söyledi. Karoui, sorunlu olan bankaların pazardaki payları düşük olduğu için iflasın bu bankalardan büyük bankalara bulaşma riskinin de düşük olduğunu ifade etti.

● Ek olarak, sektöre ilişkin aşırı olumlu yatırım tavsiyelerini yinelediklerini ve büyük bankaların hisselerindeki düşüşleri bir fırsat olarak değerlendirdiklerini belirtti. Bu noktada Charles Schwab ve Bank of N.T. Butterfield & Son hisselerini önerdi.

Goldman, FED’den Faiz Artırımı Beklemiyor Ve İki Banka Hissesi Öneriyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters + Nasdaq