Bültenler

FED Kararı Öncesi Borsalar Yükselişte

FED Kararı Öncesi Borsalar Yükselişte
Google News Icon Takip Et

ABD borsaları dünü artıda kapatırken, Dow Jones da 12 gün üst üste yaşadığı artış serisini devam ettirdi. Yatırımcılar hâlâ kapanıştan sonra gelen büyük teknoloji şirketlerinin bilançolarını sindiriyor ve FED’in bu akşam açıklanacak olan faiz kararını bekliyor.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,61%, S&P 500 0,28% ve Dow Jones 0,08% yükseldi.

Piyasalar, yatırımcıların yumuşayan enflasyon karşısında FED’in bu yılın geri kalanında yapacağı olası faiz artışlarının bir resesyona yol açmayacağı inancıyla beslenmeye devam ettiği için artış eğilimlerini koruyor gibi görünüyor.

Tabii 2017’den bu yana en iyi yükseliş eğilimini sergileyen Dow’un bu performansı 15 ayın en yüksek seviyelerine kadar uzatıp uzatamayacağı muhtemelen önümüzdeki birkaç gün içinde açıklanacak bilançolar ve FED yorumlarına bağlı olacak.

Analist Yorumu 

Dün ikinci çeyrek finansal rakamlarını açıklayan Microsoft (MSFT) ve Alphabet (GOOGL) gibi isimler de piyasadaki mevcut artışı destekledi gibi görünüyor. 

Morningstar analisti David Sekera, yatırımcıların Alphabet ve Microsoft’tan bulut işlerini, yapay zekânın süregelen etkisini, Amerikan ve küresel piyasalar için genel görünümlerini duymak istediklerini belirtiyor. 

Öte yandan FED’in faiz kararını bekleyen yatırımcılar, mevcut döngünün son artırımı olup olmayacağından hala pek emin değil, bu nedenle FED’in açıklaması ve Başkan Jerome Powell’ın basın toplantısında söyleyecekleri, oldukça yakından izlenecek.

Sekera, “Bize göre FED’in işi bitti” diyor. Merkez bankalarının enflasyon konusunda “sert konuşmaya” devam edeceği beklentilerine rağmen Sekera, Morningstar’ın baz senaryosunun Temmuz ayındaki 25 baz puanlık artışın son olduğu ve enflasyonun yılın ikinci yarısında yumuşamaya devam ettiği yönünde olduğunu söyledi. Sekera, faiz indirimlerinin şubat ayı gibi erken bir tarihte gerçekleşebileceğini düşünüyor.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Bazı mavi çip hisselerinin beklentilerin üzerinde açıkladığı bilançolar

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) şirketlerdeki güçlü görünüm

3. FED kararı öncesi bekle ve gör modu

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Ham Madde, Teknoloji, Kamu Hizmetleri, Enerji

Zayıf: Finans, Emlak, Sanayi, Tüketici Ürünleri

Öne Çıkan Hisseler

General Electric (GE) ikinci çeyrekte 946 milyon dolarlık net kâr açıkladığı beklentileri aşan ikinci çeyrek bilançosunun ardından günü 6,3% artıda tamamladı.

Verizon (VZ), ikinci çeyrekte kâr beklentilerini aşmasına rağmen aynısını gelirleri için yapamadı ve kapanışta 0,8% yükseldi. 

General Motors (GM) ikinci çeyreğe yönelik güçlü finansal rakamlarının yanı sıra yıl sonuna yönelik beklentilerini de yükseltti ancak 3,5% düşüşle kapandı.

Spotify (SPOT) abone sayısı beklentilerinin oldukça üzerine çıkarken, ikinci çeyreğe yönelik gelir ve kâr gibi önemli finansal metriklerde aynı başarıyı sergileyemedi ve 14,3% geriledi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı