Borsa Yorumları

FED Haftasının İlk Gününde Altın Yükseliyor

September 18, 2023 • 2 dakika okuma süresi
FED Haftasının İlk Gününde Altın Yükseliyor

Altın fiyatları, yatırımcıların FED’in bu haftaki politika toplantısında faizleri artırmayacağı ihtimalini fiyatlamasıyla haftanın ilk gününde artıda seyrediyor. 

Spot altın TSİ 14.20’de 0,24% artışla 1.927 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları da 0,15% artışla 1.949 dolara yükseldi. 

Oanda analisti Craig Erlam FED’in yalnızca son faiz oranı kararını açıklamakla kalmayıp aynı zamanda yeni ekonomik tahminler de yayınlayacağı için toplantının değerli metal için büyük önem taşıdığını belirtiyor.

KCM Trade Baş Piyasa analisti Tim Waterer da “Altın, yaklaşan ekonomik takvimin birçok olası merkez bankası etkinliği riski içermesiyle birlikte, haftaya güvenli liman alımlarıyla başlamak için yukarı yönde bazı hareketler yapıyor.” yorumunu yapıyor.

Daha hızlı büyüme, daha soğuk enflasyon ve güçlü bir istihdam piyasası, bu hafta FED yetkililerinin yumuşak iniş beklentilerine yönelik artan inançları yansıtması muhtemel bir dizi tahmin için zemin hazırladı.

Bununla birlikte, politika yapıcıların bir faiz artırımını daha masada tutmaları piyasalar tarafından yüksek oranda fiyatlanan bir beklenti. 

FED Haftasının İlk Gününde Altın Yükseliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, The Wall Street Journal