Bültenler

FED Haftası Başladı.

June 13, 2022 • 5 dakika okuma süresi
FED Haftası Başladı.

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • Geçtiğimiz hafta kötü gelen enflasyon verisi ile birlikte borsalar düşerken, bu hafta çok daha büyük ve etkili gelişmeler bizi bekliyor.
 • Üretici enflasyonu ve perakende satışları verilerinin yanında asıl bomba bu hafta çarşamba günü açıklanacak FED faiz verisi olacak.
 • Beklenenden daha kötü gelen enflasyon verisinin ardından FED’in 75 baz puanlık rekor bir faiz artırımı yapma olasılığı 5%’den, 20%’ye yükseldi.
 • Kısaca bu haftanın oldukça hareketli geçeceği şimdiden belli oldu.
 • Bu hafta bilanço açıklayacak büyük şirketler arasında Oracle (Pazartesi) ve Adobe (Perşembe) yer alıyor.
FED Haftası Başladı.

💎 Değerli Madenler

Altın, cuma günü açıklanan 41 yılın zirvesindeki enflasyon verisinin, FED’in bu hafta açıklayacağı faiz kararında sıkılaşmaya gideceği beklentilerini artırmasıyla 5 haftanın zirvelerinden geriledi. Enflasyonla mücadele kapsamında FED tarafında faizlerin artırılması faiz getirisi sunmayan altın fiyatlarının aşağı yönlü hareket etmesine sebep olurken dolardaki yükseliş de fiyatların baskılanmasına sebep oluyor.

 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, zirveye ulaşan ABD enflasyon verisi sonrası geriledi. Aşağı yönlü hareketlerde Çin’de yeniden artan salgın önlemlerinin de etkisi olduğu belirtilebilir. Yüksek enflasyon görünümü, piyasanın FED’in faiz artırımında sıkılaşacağı beklentilerini fiyatlamasına sebep olurken ABD’de yakıt fiyatları ilk defa 5 doların üzerine çıktı.

 • Analistlerden petrol görünümü ile ilgili beklentiler gelmeye devam ederken Energy Aspects Ltd. Petrol Başanalisti Amrita Sen’in değerlendirmesi dikkatleri çekti. Analist, “Çin olmadan petrol fiyatı 120 dolar seviyelerinde. Dolayısıyla Çin talebi geldiğinde petrol daha da yükselecek. Fiyatlar yüksek olduğu halde talep artıyor çünkü insanlar seyahat etmek istiyor. İkincisi de hükümetler fiyat artışlarını sübvanse ediyor” değerlendirmesini yaptı.

 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

FED Haftası Başladı.

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

FED Haftası Başladı.

Tesla (TSLA)

 • Tesla, 1′e 3 hisse bölünmesi planı için SEC’e başvuruda bulundu. Ayrıca şirket, başvuruda  yönetim kurulu üyesi Larry Ellison’ın yeniden seçilmeyi planlamadığını açıkladı.

 • Şirket hisse bölünmesinin, “hissedar değerini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olabileceğini” düşünüyor. Ayrıca Tesla yaptığı açıklamada, perakende yatırımcıların “hisse senedine yatırım yapmaya yüksek düzeyde ilgi gösterdiklerini” ve bölünmenin bu yatırımcılar için hisseleri “daha erişilebilir” hale getireceğini söyledi. Kaynak

 • Tesla Ne Durumda? Şirketin hisseleri, enflasyonist baskılar, tedarik zinciri zorlukları ve Ukrayna’daki savaşın neden olduğu istikrarsızlık nedeniyle teknoloji hisselerinin satılmasıyla son haftalarda baskı altında kaldı. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq hisse senedi endeksi bugüne kadar 25,8% düştü. Tesla hisselerindeki düşüş ise yılbaşından bu yana 34,07%’yi buldu. CEO Elon Musk’ın sosyal medya şirketi Twitter’ı satın alma süreci de hisselerdeki aşağı yönlü harekete tetikledi.

 • Nasıl Etkiledi? Tesla’nın bir önceki 2020 hisse bölünmesi haberi, ertesi gün şirketin hisselerinde 13%’lük bir sıçrama sağlamıştı. Ayrıca bölünmeye giden üç haftalık süreçte de hisse fiyatında 81%’lik bir ralli görülmüştü. Buna karşılık, Cuma günkü haberler, piyasa kapanışından sonra 1%’lik mütevazı bir kazanç getirdi.  
FED Haftası Başladı.

Walmart (WMT)

 • Walmart birçok giyim ve ev markası piyasaya sürdü. Perakendecinin daha yüksek marjlı ürünler satma isteği, Wall Street’i ilk çeyrek mali kazançlarıyla hayal kırıklığına uğratıp kar beklentilerini düşürmesinin ardından daha acil hale gelmiş olabilir. Şirket, giyim ve ev mağazalarında dikkat çeken yeni mağaza tasarımını yıl sonuna kadar 30 mağazaya çıkarmayı planlıyor. Kaynak

 • Walmart, gelir bakımından ülkenin en büyük marketidir, ancak giyim gibi daha yüksek marjlı ürünlerin satışını artırmak istiyor. Son beş yılda perakendeci yeni markalar başlattı ve giyim, ev ve diğer isteğe bağlı kategorilerdeki tekliflerini genişletmek için Reebok, Gap ve Justice gibi şirketlerle ortaklıklar kurdu. 
FED Haftası Başladı.

Oracle (ORCL)

 • Çeyreklik Bilanço Beklentileri: Yazılım ve altyapı devi Oracle, mali 2022 dördüncü çeyrek sonuçlarını bugün piyasa kapanışının ardından yayımlayacak Analistler, şirketin 11,62 milyar dolar gelirle birlikte hisse başına 1,37 dolar kâr açıklamasını bekliyor.

 • Önemli Noktalar: Oracle, bulut bölümünün satışlarında yaşanan artış sayesinde, Mart ayında bu bölüme yönelik olumlu beklentiler sundu. 28 Şubat’ta tamamlanan mali üçüncü çeyrekte, şirketin bulut bölümünün geliri 24% artışla 2,8 milyar dolara ulaştı. Şirket, bulut bölümünün, geçtiğimiz çeyrekte toplam gelirin 5% kadar artış kaydetmiş olmasını bekleniyor.

FED Haftası Başladı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı