Borsa Yorumları

FED Faiz Kararı Öncesi Altın 2.000’in Altına İndi

October 30, 2023 • 2 dakika okuma süresi
FED Faiz Kararı Öncesi Altın 2.000’in Altına İndi

Altın fiyatları, Orta Doğu karmaşasının sağladığı güvenli liman talebiyle artıda seyretmeye devam etse de bu hafta FED’in açıklayacağı faiz kararı öncesi 2 bin doların altında işlem görüyor. 

Spot altın TSİ 14.15’te 1.993 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları 0,24% artışla 2.003 dolardan işlem gördü. Spot altın fiyatı, yatırımcıların güvenli liman hücumuyla 2.009 dolara ulaşarak cuma günü en son mayıs ayında görülen 2.000 bin dolar seviyesini aşmıştı.

FED Faiz Kararı Öncesi Altın 2.000’in Altına İndi

Bugünkü aşağı yönlü hareket bir trend değişikliği olarak görülmese de Nirmal Bang Commodities araştırma müdürü Kunal Shah, Orta Doğu’da “herhangi bir büyük ateşkes (risk) primini altında 30 ile 50 dolar aralığında düşürebilir. Bunun dışında, altında büyük bir aşağı yönlü hareket görmüyoruz.” yorumunu yaptı. 

Piyasa katılımcıları, şimdi FED’in çarşamba günü açıklayacağı politika kararına odaklanmış durumda. FED’in faiz oranlarını sabit bırakması beklenirken, odak noktası Başkan Jerome Powell’ın yorumları olacak.

City Index kıdemli analisti Matt Simpson, “Güçlü ekonomik veriler, Orta Doğu çatışmasına ilişkin endişeleri artırmasına rağmen FED’i şahin tonunu korumaya zorlayacağı anlamına geliyor.” dedi. 

Reuters’ın bir anketi, enflasyon baskılarının gelecek yıl dünya ekonomisini zorlayacağını ve faiz oranlarının da daha uzun süre yüksek kalacağını gösteriyor.

Altın enflasyona karşı bir koruma olarak görülse de, yüksek faiz oranları getirisi olmayan altının cazibesini azaltıyor.

FED Faiz Kararı Öncesi Altın 2.000’in Altına İndi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC