Ekonomi ve Finans Haberleri

FED Faiz Kararı Ne Zaman?

September 13, 2022 • 2 dakika okuma süresi
FED Faiz Kararı Ne Zaman?

Nefesler tutuldu, FED’in Eylül toplantısı bu hafta!

👀 FED Faiz Kararı Ne Zaman? FED’in yeni faiz kararı, bu hafta çarşamba günü TSİ 21.00 saatinde açıklanacak. Faiz kararının ardından gözler Powell’ın açıklamalarında olacak! “FED faiz artırırsa ne olur?” merak edenlere ise akademi içeriğimize bir göz atmalarını öneririz.

75 Mi 100 Mü? Piyasada FED’in federal fonlama oranı politikasına başladığı 1990’lardan bu yana ilk kez 100 baz puanlık faiz artırımına gideceği ihtimali de fiyatlanıyor. Faizlerde en az 75 baz puanlık artışa ise kesin gözüyle bakılıyor.

Güncelde para piyasasındaki fiyatlamalarda, FED’in 75 ve 100 baz puanlık faiz artırımı ihtimali sırasıyla 82% ve 18% düzeyinde bulunuyor. Gelecek ayki toplantı için ise FED’in önceleri 25 baz puanlık faiz artırımına gitmesi daha olası görülüyorken güncelde 50 baz puana 35,2% ve 75 baz puana 54,5% ihtimal veriliyor.

💡 Kötü gelen ağustos enflasyon rakamlarının ardından FED’in daha agresif faiz artırımlarına gitme ihtimali oluşurken, bu daralmanın küresel ekonomi de oluşturacağı negatif etkilerden korkuluyor. Dünya bankası, küresel devletlerin faiz artırımlarına başlamasıyla 2023’te dünya ekonomisinin bir resesyon ve finansal kriz tehlikesiyle yüz yüze olduğunu söyledi. Bu durumun küresel ekonomik büyümeyi 0,5% yavaşlatabileceğini belirtti.

  • 🚨 ABD’de 2-30 yıllık getiri eğrisi, bazı ipuçlarını piyasaya veriyor gibi gözüküyor. ABD 2 yıl tahvil getirisi, geçtiğimiz hafta 30 yıl tahvil getirisinin 35 baz puan üzerine çıkarak 2000 yılından bu yana en büyük farkı yakaladı. Vanguard Portföy Yöneticisi John Madziyir’e göre bu derecede terse dönen getiri eğrisi enflasyon verisi sonrası sert iniş senaryosu riskinin arttığına işaret ediyor. 

FED Faiz Kararı Ne Zaman?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı