ABD Borsası Notları

Fed Faiz Kararı Bekleniyor! Fed Başkanı Powell’ın Tonu Şahin mi Olacak?

Fed Faiz Kararı Bekleniyor! Fed Başkanı Powell’ın Tonu Şahin mi Olacak?
Google News Icon Takip Et

Gözler bugün saat 21.00’de açıklanacak Fed faiz kararında! 

Fed’in faiz oranlarında değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Ancak, Fed Başkanı Powell’ın 21.30’da yapacağı açıklamalar önem arz edecek. 

Son aylarda soğuma göstermeyen enflasyon verisi bugün beklenti altında açıklandı ve yatırımcı iştahını destekledi. Çekirdek enflasyonun da 2% hedefine yaklaşması sonrasında Fed Başkanı Powell’ın vereceği mesajlar, varlık fiyatlamalarında belirleyici olacak. 

Yatırımcılar, Fed’den ilk parasal gevşeme hamlesinin ne zaman geleceğine odaklanacak.

Mart toplantısında Fed’in projeksiyonlarını güncellemesinden sonra enflasyon verileri hayal kırıklığı yaratmıştı. Bu süreçte yılda 3 kez gerçekleşmesi beklenen faiz indirimi sayısı 1’e kadar gerilemişti. 

Bugün açıklanan enflasyon verisi, Fed’in para politikasını gösteren noktasal grafikte kaç indirimin yer alacağına dair beklentilerde değişikliğe neden olabilir.

Büyük ihtimalle Fed, hâlâ enflasyonun 2% hedefi için aşağı yönlü hareket ettiğine dair daha fazla kanıt bekleyecektir. Çünkü, enflasyonun soğuma hızı oldukça yavaş ve işgücü piyasası güçlü kalmaya devam ediyor.

Bloomberg anketine göre, ekonomistlerin 41%’i medyan faiz projeksiyonunun 2024’te iki indirim sinyali vereceğini beklerken, 41%’i sadece bir veya hiç indirim göstermeyeceğini öngörüyor. 

Fed yetkililerinin ilk çeyrekte beklenti üstü gelen verileri yansıtarak 2024 enflasyon tahminlerini artırması da göz önünde bulundurulmalı. 

Fed Faiz Kararı Bekleniyor! Fed Başkanı Powell’ın Tonu Şahin mi Olacak?

FedWatch’a göre temmuz toplantısında faiz indirim ihtimali 15% ile sınırlı olurken, yatırımcılar 60% ihtimalle eylül toplantısında Fed’den ilk parasal gevşeme hamlesini öngörüyor. 

Dolayısıyla, bugün 21.30’da kamera karşısına geçecek Fed Başkanı Powell’ın enflasyon görünümüne ek olarak yavaşlayan ekonomik büyüme ve sıkı kalmaya devam eden istihdam piyasalarına ilişkin değerlendirme yapması da öngörülebilir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: FedWatch