Ekonomi ve Finans Haberleri

Fed Faiz Kararı Açıklandı! Piyasayı Nasıl Etkileyecek?

Fed Faiz Kararı Açıklandı! Piyasayı Nasıl Etkileyecek?
Google News Icon Takip Et

Fed, politika faizini piyasa beklentisine paralel olarak 5,25% – 5,50% seviyesinde sabit tuttu. 🏦

Bu karar CME FedWatchTool’da da 99,99% ihtimal ile fiyatlanıyordu. 

Ayrıca bu faiz kararına paralel Fed’in noktasal grafikleri (Dot-plot) grafikleri de güncellendi. Yıl içinde gerçekleştirilen 8 toplantının 4’ünde açıklanan bu grafikler en son mart ayında üyelerin büyük bölümünün 2024 yılı için faiz oranlarının 5%’in altına düşmesini bekledikleri göstermekteydi.

Fed’in noktasal grafiklerine göre üyelerin faiz indirimi beklentisi, mart ayındaki 75 baz puanlık üç indirim beklentisinden 25 baz puanlık bir indirim olacak şekilde güncellendi. 2025 yılı için beklenti ise üç faiz indiriminden dört faiz indirimine çıktı.

Fed üyelerinin 2024 için çekirdek enflasyon beklentisi ise %2,6’dan %2,8’e yükseldi. Fed’in karar metnini incelediğimizde, ekonomik aktivitenin ve iş gücü piyasasının güçlü seyrettiğine yönelik ifadelerin korunduğu belirtilebilir.

Noktasal grafiklerdeki beklentiye ve Powell’ın açıklamalarına rağmen dolar endeksi gerilerken S&P 500 ve NASDAQ’ın pozitif görünümünü koruduğunu hatta Dow Jones endeksinin de negatiften pozitife döndüğü belirtilebilir.

Powell’ın Açıklamaları

Enflasyon önemli ölçüde düşmüş olsa da hâlâ çok yüksek. Tüketici harcamaları geçen yıla göre yavaşlasa da hâlâ gücünü koruyor.

İşgücü piyasasında arz ve tedarik koşullarındaki denge iyileşti.

Fed genel olarak ekonomik büyüme hızının (GSYİH) geçen yıla oranla düşmesini bekliyor. Genel olarak bir dizi gösterge, işgücü piyasasının pandemi öncesi döneme yakın bir seviyede olduğunu gösteriyor; yani görece sıkı ancak fazla değil.

Para politikasındaki kısıtlayıcı duruşumuzu sürdürüyoruz. Enflasyon gözle görülür ölçüde yavaşladı.

Göç hızındaki yükseliş işgücüne katılım oranını artırıyor.

Son bir yılda enflasyon yavaşladıkça ve işgücü piyasasındaki sıkılık azaldıkça, hedeflerimize ulaşmaya yönelik riskler daha iyi dengelenmeye başladı.

Faiz oranını, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde düştüğünden emin olana kadar indiremeyiz. Şimdiye kadar gelen verilere baktığımızda bu güveni henüz elde edemedik.

Son enflasyon verileri daha iyi olsa da 2%’lik hedefimize doğru ilerlediğinden emin olmak için daha fazlasını görmek istiyoruz.

Enflasyondaki düşüşe güvenebilmek için daha fazla iyi makroveri görebilmemiz lazım.

Fed’in faiz öngörüleri statik bir plan değildir, bu yüzden dataya bağlı olarak değişebilir.

Eğer ekonomi gücünü korursa ve enflasyon yapışkan kalmaya devam ederse, faiz oranlarını gerektiği kadar yüksek tutmaya hazırız.

İleriye dönük enflasyon beklentimiz hafif de olsa muhafazakar bir duruşa sahip. İyi ama mükemmel olmayan enflasyon rakamları bekliyoruz. Bugünkü enflasyon rakamlarını memnuniyetle karşılıyor ve daha fazla böyle veri görmeyi umut ediyoruz.

Faiz indirimine gidecek güveni yalnızca enflasyona bakarak değil; işgücü, ekonomik büyüme ve riskler dengesi gibi kalemlerin de dahil olduğu büyük resme bakarak kazanmak istiyoruz.

Faizlerin, pandemi öncesindeki düşük seviyelerine tekrar inmeyeceğini düşünmeye başladık fakat kesin bir şey söylemek de mümkün değil.

Para politikamız şu an yeterince sıkı ve istediğimiz etkiyi gösteriyor. Para politikasındaki duruşumuzun, şu anki şartlara uygun olduğunu düşünüyoruz. 

FOMC içerisinde kimsenin (baz senaryo olarak) başka bir faiz artışına yönelik düşüncesi bulunmuyor.

Hedefimiz olan 2%’lik enflasyon oranı ücretler seviyesinde daha düşük bir artışı gerektirebilir.

Enflasyonda trendin nasıl ilerlediğini görmemiz gerek. Bugünkü veri, doğru yolda iyi bir adımdı ancak tek bir veri üzerinden hareket etmek istemeyiz.

Enflasyon Görünümü Nasıl?

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi, mayıs ayında aylık bazda bir değişim kaydetmedi. Fed’in öncelikli olarak dikkate aldığı ve değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE ise mayıs ayında aylık 0,2% yıllık 3,4% artış gösterdi. Beklenti aylık 0,3% yıllık ise 3,5% artış göstermesi yönündeydi.

Yakın tarihe yönelik bir değerlendirme yaptığımızda ise geçtiğimiz ay beklentilere paralel gerçekleşen enflasyon verisi öncesindeki 4 ay boyunca verinin tahminlerin üzerinde gerçekleştiği ifade edilebilir. 

Özetle, nisan ayında çekirdek TÜFE’deki yavaşlamayla birlikte açıklanan son rakamlar, enflasyonun düşüş eğilimine girdiğini gösteriyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı