Ekonomi ve Finans Haberleri

Fed Bej Kitap: Tüketiciler Geri Çekiliyor, Ekonomi Yavaşlıyor

Kasım 30, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Fed Bej Kitap: Tüketiciler Geri Çekiliyor, Ekonomi Yavaşlıyor

Fed, bölgesel iş çevreleriyle yaptığı “Bej Kitap” anketinde, tüketicilerin isteğe bağlı harcamalarını geri çekmesiyle ABD ekonomik faaliyetlerinin son haftalarda yavaşladığını ortaya koydu.

Dün yayınlanan raporda; “Tüketiciler daha fazla fiyat hassasiyeti gösterdikçe, mobilya ve beyaz eşya gibi isteğe bağlı ürünlerin ve dayanıklı malların satışları ortalama olarak azaldı. Seyahat ve turizm faaliyetleri genel olarak sağlıklıydı.” ifadeleri kullanıldı. 

Fed Bej Kitap: Tüketiciler Geri Çekiliyor, Ekonomi Yavaşlıyor

Atlanta Fed tarafından 17 Kasım veya öncesinde elde edilen bilgiler kullanılarak derlenen Bej Kitap, 12 Fed bölgesinin her birindeki iş koşullarına ilişkin anekdotlar ve yorumlar içeriyor.

📌 Bej Kitap, politika belirleyici olarak bilinen FOMC’nin her toplantısından iki hafta önce yayınlanıyor. Politika yapıcıların önümüzdeki ay bir araya geleceği toplantıda, FOMC’nin gösterge faiz oranını üst üste üçüncü toplantıda da sabit bırakması bekleniyor.

Merkez bankası yetkilileri ekonominin ve enflasyonun gidişatını değerlendirmek için bu tür bilgilere giderek daha fazla güveniyor. Hükümet istatistikleri ekonomik verilerin altın standardı olsa da, rakamlar genellikle geriye dönük ve revizyona tabi. 

Katılımcıların işten çıkarmalar veya yıpranma yoluyla personel sayısında azalma kaydetmesi ve çoğu bölgenin istihdamda sabit veya mütevazı artışlar bildirmesiyle işgücü talebi hafiflemeye devam etti.

Ancak bazı bölgeler işgücü piyasalarını “sıkı” olarak tanımlamaya devam etti. ABD’nin kasım ayına yönelik istihdam verileri önümüzdeki hafta sonunda açıklanacak.

📉 Gelecek 6-12 Aya Yönelik Görünüm Zayıfladı

Şu anda 22 yılın en yüksek seviyesinde olan faiz oranı, ev veya araba satın almayı ya da kredi kartıyla borçlanmayı daha pahalı hale getirdi.

Raporda, “Tüketici kredileri oldukça sağlıklı kalmaya devam etti ancak bazı bankalar tüketici temerrütlerinde hafif bir artış kaydetti.” denildi.

Ekonomi üçüncü çeyrekte yaklaşık son iki yılın en hızlı büyümesini gerçekleştirirken, rapor son haftalarda geniş tabanlı bir soğumaya işaret etti. Dört bölge ılımlı bir büyüme bildirirken, geri kalanlar faaliyetlerde durgunluk veya düşüşler olduğunu belirtti. Önümüzdeki altı ile 12 aya yönelik ekonomik görünüm de zayıfladı.

Enflasyon ise rapora göre ülke genelinde “büyük ölçüde ılımlı” seyretti:

Fiyatlandırma gücü değişkenlik gösterdi, hizmet sağlayıcıları artışları üreticilere göre daha kolay yansıtabildi. Çoğu bölge ılımlı fiyat artışlarının önümüzdeki yıl da devam etmesini bekliyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti