Ekonomi ve Finans Haberleri

FED Başkanı Powell: Enflasyon Hâlâ Yüksek, Gerekirse Faiz Artırabiliriz

August 25, 2023 • 3 dakika okuma süresi
FED Başkanı Powell: Enflasyon Hâlâ Yüksek, Gerekirse Faiz Artırabiliriz

Bu hafta yatırımcıların en merakla beklediği gelişmelerden biri olan Kansas City FED’in Jackson Hole, Wyoming’deki yıllık toplantısı başladı. 

FED Başkanı Jerome Powell, toplantıda yaptığı konuşmada enflasyonla mücadelede daha dikkatli olunması çağrısında bulunarak, ek faiz artışlarının devam edebileceği uyarısını yaptı.

💰 Powell, enflasyon mücadelesinde ilerleme kaydedildiğini kabul ederken, enflasyonun hâlâ politika yapıcıların rahat hissettikleri seviyenin üzerinde olduğunu söyledi. FED’in daha fazla hamle yapmayı değerlendirirken esnek kalacağını belirtse de parasal sıkılaşmanın sonuna henüz yaklaşmadığımızın sinyalini de verdi.

Powell, “Enflasyon zirve noktasından aşağıya doğru hareket etmiş olsa da -ki bu memnuniyet verici bir gelişme- hala çok yüksek. Gerektiği takdirde faiz oranlarını daha da yükseltmeye hazırız ve enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde hedefimize doğru ilerlediğinden emin olana kadar politikayı kısıtlayıcı bir seviyede tutma niyetindeyiz.” dedi. 

FED Başkanı Powell: Enflasyon Hâlâ Yüksek, Gerekirse Faiz Artırabiliriz

Konuşma, Powell’ın geçen yıl Jackson Hole’da yaptığı ve FED’in enflasyonu 2%’lik hedefine geri çekme çabalarını sürdürürken “biraz sıkıntı” yaşanabileceği uyarısında bulunduğu açıklamaları hatırlattı.

Ancak o dönemde enflasyon şu anki seviyesinin çok üzerinde seyrediyordu. Her şeye rağmen Powell, bu yaz büyük ölçüde FED’in lehine olan verilerle bile zafer ilan etmek için çok erken olduğunu söyledi.

🆚 Küçük bir Karşılaştırma 

Geçen yılki konuşma alışılmadık derecede kısa olsa da Powell bu kez politika kararlarında dikkate alınacak faktörler hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi verdi.

Özellikle, enflasyonu üç temel ölçüye ayırdı ve FED’in en değişken faktörler olan gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan çekirdek enflasyona odaklandığını söyledi. Ayrıca FED’in Çalışma Bakanlığı’nın tüketici fiyat endeksi yerine Ticaret Bakanlığı’nın bir ölçütü olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksini daha yakından takip ettiğini yineledi.

👀 Bir parantez açalım. Powell’ın sözünü ettiği üç bileşen; malları, kira maliyetleri gibi konut hizmetlerini ve konut dışı hizmetleri içeriyor. Powell, her üçünde de ilerleme kaydedildiğini ancak faiz oranı ayarlamalarına en az duyarlı olduğu için konut dışı hizmetlerin ölçülmesi en zor kategori olduğunu belirtti. Bu kategori sağlık hizmetleri, gıda hizmetleri ve ulaştırma gibi kalemleri içeriyor.

FED Başkanı Powell: Enflasyon Hâlâ Yüksek, Gerekirse Faiz Artırabiliriz

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha