Borsa Yorumları

Fed, Altının Cazibesini Artırdı

Kasım 22, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Fed, Altının Cazibesini Artırdı

Altın cazibesi, Fed’in sıkılaştırma döngüsünün sonuna geldiği yönündeki beklentilerin etkisiyle bir kez daha güçlendi ve fiyatlar 2 bin dolar seviyesinin üzerinde tutunmaya devam etti.

Spot altın TSİ 14.00’te 2.001 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,04% artışla 2.002 dolardan işlem gördü. 

Fed, Altının Cazibesini Artırdı

City Index kıdemli analisti Matt Simpson, “Zayıflayan Hazine tahvili getirileri, Fed’in 2024’teki ilk faiz indirimi için daha yumuşak ABD ekonomik verileri sayesinde altın fiyatları için açıkça bir fayda sağladı.” dedi. 

Tutanaklara göre Fed yetkilileri, 31 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen son politika toplantısında dikkatli hareket edecekleri ve faiz oranlarını ancak enflasyonun kontrol altına alınmasında ilerleme kaydedilmemesi halinde artıracakları konusunda fikir birliğinde. 

CME’nin FedWatch aracına göre, piyasalar şu anda mayıs ayına kadar en az 25 baz puanlık bir faiz indirimi olasılığını yaklaşık 60% olarak fiyatlıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters