Borsa Yorumları

FED 50 Baz Puan Artışa Hazırlanıyor! Peki, Bu Artışa Ne Zaman Mola Verecek?

December 14, 2022 • 6 dakika okuma süresi
FED 50 Baz Puan Artışa Hazırlanıyor! Peki, Bu Artışa Ne Zaman Mola Verecek?

Yatırımcıların ve ekonomistlerin büyük çoğunluğu, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin çarşamba günü açıklanacak olan faiz oranı artışını 25 baz puan düşürerek 50 baz puan olarak belirlemesini ve federal fon hedef oranını 4,25%-4,50% seviyesine çekmesini bekliyor. 

Bunu öngörmek zor değil. FED Başkanı Jerome Powell kasım ayının sonlarında yaptığı bir açıklamada “faiz artış hızını düşürme zamanının aralık ayı toplantısında gelebileceğini” söylemişti. Kasım ayı tüketici fiyat endeksinde beklentilerin altında gerçekleşen yükseliş, bu ay daha düşük bir faiz artışı yapılabileceğine dair söylentileri destekler nitelikte. 

22V Research’ten Gerard MacDonnell, “Bu TÜFE raporu, FED’in yarınki 50 (baz puan) artış kararını etkilemeyecek. Ancak bu sonuçlar, temel senaryonun yılın başlarında daha da yavaşlayacağına yönelik düşüncenin şiddetle vurgulanması ihtimalini güçlendiriyor” ifadelerini kullandı.

Faiz artışlarını yavaşlatmak

Beklenen 50 baz puanlık artış son dört toplantıda her seferinde uygulanan 75 baz puanlık artışla çelişiyor. Merkez bankası yetkilileri iki yıldır hiç değişmeden sıfıra yakın bir seviyede seyreden temel faiz oranını bir yıldan kısa bir sürede 3,75% oranında arttırdı. 

Navy Federal Credit Union’dan kurumsal ekonomist Robert Frick de, yatıştırıcı nitelikteki son enflasyon raporlarının FED’in çarşamba günkü faiz kararını değiştirmesini beklemiyor. Ekonomist, “Kasım ve aralık aylarındaki düşük enflasyon rakamları gelecek yılın başlarındaki FED faiz artış hızını düşürebilir ancak muhtemelen, bu ay yapılacak olan ve çoktan olgunlaşmış olan toplantı üzerinde bir etkisi olmayacaktır” dedi. 

FED’in temel faiz oranı, ekonomi genelinde faiz oranlarını etkilemesi sebebiyle yakından takip ediliyor. Yükselen faiz oranları tüketiciler açısından ipotek alma, kredi kartlarına borçlanma veya araç kredisi kullanma maliyetlerinin artması anlamına geliyor. İşletmeler için ise artan faiz oranlarıyla birlikte banka kredilerinin ve borç piyasalarında sermaye arttırmanın maliyeti de yükseliyor.

Faiz Arttırma Molası

Haverford Trust yatırım stratejisi başkanı ve direktörü Hank Smith de çarşamba günü 50 baz puanlık, şubat ayında 25 baz puanlık ve mart ayında da muhtemelen yine 25 baz puanlık bir artış olacağını tahmin ediyor. Seeking Alpha’ya bir demeç veren Smith, “bir mola vereceğiz ve bu sıkı para politikasının gecikmeli etkilerinin ortaya çıkmasını bekleyeceğiz” dedi. Ancak FED’in kullanmayacağı bir ifade varsa o da bunun bir dönüş noktası olduğu. “Nihai oran ister 5% ister 5,25% olsun; bir süre, muhtemelen 2023 boyunca o seviyede kalacak.”

FOMC üyeleri, Ekonomik Öngörüler Özeti ile birlikte önümüzdeki birkaç yıla ilişkin olarak FED fon oranına dair son tahminlerini açıklayacak. Eylül toplantısında FED yetkililerinin ortalama beklentisi 2022 sonu için 4,4% ve 2023 sonu itibarıyla da 4,6% idi. 

RSM ABD Baş Ekonomisti Joseph Brusuelas, ortalama noktasal grafik tahmininin gelecek yıl için 4,875% olan konsensüs öngörüsüne kıyasla 5,125%’e yükselmesini bekliyor. Ekonomist, “5% ile 5,25% arasında bir zirve olacağına dair tahminimizi koruyoruz. Ancak ekonomik görünümdeki yumuşamaya rağmen, salı günü açıklanan kasım ayı enflasyon verisinin ve çarşamba günkü FED tahminlerinin ardından bunun ana yansıması 5,5%’in üzerinde bir zirve gerçekleşeceği yönünde olursa, bu bir sürpriz olmaz” ifadelerini kullandı. 

FED’in politika beyanındaki geleceğe dönük tahminlere de dikkat etmekte fayda var. FOMC’den kasım ayında yapılan açıklamada “faiz artışını sürdürmenin uygun” olacağına dair öngörüler ifade edilmişti. Gelecek toplantılarda FOMC’nin faiz artırımlarına bir mola verme ihtimaline açık olduğunu ima eden ifadelere dikkat edeceğiz. 

Karşıt Güçler

Salı günü Wall Street Jounal’da yayınlanan bir haberde, FOMC’de halihazırda uygulanan faiz artırımlarının etkilerini ölçmek için mola verme zamanının geldiğini düşünen güvercinler ile zamanından önce durmanın 70’lerdekine benzer bir enflasyon dalgası potansiyelini tetikleyebileceğinden endişe eden şahinler arasında bir bölünme yaşandığı belirtildi. 

Smith, Haverford Trust’ın şahin kanatla aynı görüşte olduğunu “çünkü, FED’in 70’lerdeki hataları tekrarlamak istemediğini”, o zaman uygulanan dur-kalk politikasının enflasyonu körüklemekten başka bir işe yaramadığını söyledi.

FED’in politikalarının yatırımları nasıl etkileyeceği konusun Smith, hisse senedi ve sabit getirili piyasalarda dalgalanmanın devam etmesini bekliyor. 2023’ün ortalarında hafif ve kısa süreli bir resesyon yaşanacağını tahmin ediyor. 

Haverford Trust’ın en fazla ağırlık verdiği sektör sağlık hizmetleri. Smith, “Bu sektör halen, işlemlerin yeniden canlanmasından fayda sağlama potansiyeline sahip. Zira tıbbi hizmetler alanında hâlâ ötelenmiş/bastırılmış bir talep söz konusu” dedi. Sağlık hizmetleri sektörü geçmişteki resesyonlarda da getiri sağlama eğilimini sürdürmüştü. “Bu, 2022 boyunca en büyük sektör ağırlığımız oldu ve bunun 2023’te de devam etmesini bekliyoruz.” 

Direktör ayrıca, ekonomide yaşanan durgunluk dönemlerinde getiri sağlama eğilimini sürdüren temel tüketim malları sektörüne de dikkat çekiyor. 

Smith, sabit gelir tarafında “vademizi ara değer olan eşik değerimizin biraz altında tutuyoruz” dedi. Kurum, vadeleri uzatmak için daha iyi fırsatlar doğacağını öngörüyor. 

FED 50 Baz Puan Artışa Hazırlanıyor! Peki, Bu Artışa Ne Zaman Mola Verecek?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha