Ekonomi ve Finans Haberleri

Fed, 2024’te Doların Krallığını Sarsabilir

December 21, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Fed, 2024’te Doların Krallığını Sarsabilir

Döviz kurları, yıl sonuna doğru kazandıkları ivmeyi koruyor. Ancak küresel piyasalar tarafında dolar endeksi Fed’in olası faiz politikası değişikliği riskiyle karşı karşıya.

Dünü 29,1361 liradan tamamlayan dolar, serbest piyasada güne 29,1411 liradan başladıktan sonra TSİ 12.30’da 29,1566 liradan işlem gördü. Öte yandan dünü 31,8984 lira seviyesinde tamamlayan Euro da yükselişini sürdürerek 0,31% artışla 31,9977 lira ile 32 liraya yakın seyrediyor. 

Fed, 2024’te Doların Krallığını Sarsabilir

🎯 Dolar Endeksi Zemin Kazanmaya Çalışıyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, İngiltere’de enflasyonun ekim ayında yıllık bazda 3,9% ile son iki yılın en düşük düzeyine inmesi ve sterlinin dolar karşısında sert bir düşüş yaşamasıyla 102,375 seviyesinde yatay seyrediyor. 

Gelecek yıl Fed’in 150 baz puanlık faiz indirimine gidebileceği ihtimali dolarda şimdilik fiyatlanmış olsa da merkez bankasının para politikasında gevşemeye gitmesi, doların küresel piyasalardaki krallığını sarsabilir. 

Faiz oranlarının düşmesi genellikle dolar için ters rüzgarlar oluşturur çünkü düşük faizler getiri arayan yatırımcılar için ABD para biriminin cazibesini düşürür. Stratejistler hâlihazırda doların gelecek yıl zayıflayacağını tahmin ediyordu ancak faiz oranlarının düşmesi bu süreci hızlandırabilir. 

Societe Generale’nin döviz stratejisti Kit Juckes’a göre Fed’in agresif ve sıkı para politikasının yanı sıra pandemi sonrası yaptığı hamleler ABD’nin eonomik büyümesini güçlendirerek “Amerikan üstünlüğü görüşünü artırdı ve 1980’lerden bu yana dolarda görülen en güçlü ralliye yol açtı.

Ancak Juckes, Fed’in para politikasında gevşemeye gitmesinin “bu süreçte elde edilen kazançların bir kısmının silinmesine” yol açabileceğini düşünüyor.  

Fed, 2024’te Doların Krallığını Sarsabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters1, 2