Bültenler

Haftanın Özeti #8: FED’in 2022 Planları ve Büyüme Hisselerinin Karanlık Haftası

Haftanın Özeti #8: FED’in 2022 Planları ve Büyüme Hisselerinin Karanlık Haftası
Google News Icon Takip Et

Merhaba Midaslı! ☀️

Hepimiz için güzel bir hafta sonu olsun.

Dilersen, bu hafta kaçırmış olabileceğin tüm gelişmelerin üzerinden tekrar bi’ geçelim. 🔍

İyi okumalar dileriz.

Haftanın Özeti #8: FED’in 2022 Planları ve Büyüme Hisselerinin Karanlık Haftası

❓ Neden yükseldiler, neden düştüler?

💥 S&P 500, %-1,94 & Nasdaq, %-2,95 & Dow Jones, %-1,68

 • Borsalar haftaya oldukça düşük bir risk iştahı ve belirsizlikle başlarken, FED toplantısına doğru haftanın ilk üç gününde yatay-negatif bölgede ilerlediler.
 • FED’in faiz açıklamalarıyla beraber belirsizliğin ortadan kalkmasıyla rahatlayan borsalar, perşembe günü ile birlikte acı bir faiz artışı gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kaldılar.
 • FED’in gelecek üç sene için ortaya koyduğu faiz artırımı planı her ne kadar belirsizliği ortadan kaldırmış olsa da özellikle büyüme hisselerinin düşmanı yüksek faiz, bir süre daha yatırımcıların en büyük endişelerinden biri olacak gibi gözüküyor. (Büyüme Hisseleri Nedir?)
 • (Detaylı faiz açıklamaları “Büyük Resim”  bölümümüzde.)

💉 Pfizer (PFE, %8,48)

 • Arena Pharma (ARNA %0,21)‘yı 6,7 milyar dolara yani yaklaşık hisse başına 100 dolara almayı kabul ettikten sonra %4,58’lik bir yükselişle borsaların düşüşünde öne çıkmıştı. Kaynak
 • Pfizer, yeni çıkardığı Covid-19 oral antiviral ilacının semptom başlangıcından sonraki üç gün içinde alındığı takdirde yüksek riskli hastalarda hastaneye yatış veya ölüm riskini %89 oranında azalttığını belirtti. Kaynak

💻 Adobe (ADBE %-16,93)

 • Şirketin perşembe günü açıkladığı çeyrek kazançlarından hisse başına kârı beklentilere paralel, gelirleri ise beklentilerin üzerinde geldi.
 • Öte yandan, gelecek mali sene için kazanç beklentilerini aşağı yönlü revize etmesiyle birlikte perşembe günü sert düşüşle tamamladı.Kaynak
Haftanın Özeti #8: FED’in 2022 Planları ve Büyüme Hisselerinin Karanlık Haftası

☕️ Bana Bu Kadar Yetmez, Detaylı Anlat!

Haftanın Özeti #8: FED’in 2022 Planları ve Büyüme Hisselerinin Karanlık Haftası

🚘 Ford Motor (F)’un CEO’su Jim Farley; cuma günü attığı bir tweet’te, Ford Motor’un tamamen elektrikli Mustang Mach-E SUV’sinin üretimini 2023 yılına kadar Kuzey Amerika ve Avrupa için yılda 200 bin adede yani üç katına çıkarmayı beklediğini söyledi.

🏭 General Motors (GM), cuma günü açıklanan belgelere göre, elektrikli araç üretim kapasitesini artırmak için Michigan’daki iki fabrikaya 4 milyar dolardan fazla yatırım yapma planlarını duyurdu.

💉 Moderna (MRNA), ABD ve Avrupa dışındaki en büyük üretim tesislerinden birini kurmayı kabul ettikten sonra Avustralya’da yılda milyonlarca mRNA aşısı üretmeye başlayacak.

🏍 Harley-Davidson (HOG), şirketin elektrikli motosiklet birimi olan LiveWire’ın halka arz olacağını açıklamasının ardından 13 ayın en büyük sıçramasını yaşadı.

🪐 Eski adıyla Facebook, adını Meta Platforms olarak değiştirebilmek için bir finansal hizmetler şirketi olan Meta Financial Group’a elinde tuttuğu “Meta” kelimesinin isim haklarını satın almak için tam 60 milyon dolar ödedi.

🚙 Toyota hisseleri (TM) şirketin salı günü yaptığı “30’da 30!” duyurusu ile bir sıçrama gerçekleştirdi. Japon otomobil devi 2030 yılına kadar tamamen elektrikli 30 yeni otomobil tanıtmayı planlıyor!

🎧 Apple (AAPL), önümüzdeki yıl içerisinde yeni bir artırılmış gerçeklik kulaklığı üretmeyi planlıyor. Bir Bank of America analistine göre bu yeni ürün, şirket hisselerini pozitif yönde etkileyebilir.

🗣 Bu yılki meme hisse çılgınlığı sırasında mesaj panolarıyla popülerleşen ve özellikle günlük yatırımcıların sıkça ziyaret ettiği bir platform haline gelen Reddit, ilk halka arzını gerçekleştirmek için SEC başvurusunu gerçekleştirdi.

💵 İcra Kurulu Başkanı Pat Gelsinger, Intel (INTC)’in yeni montaj ve test tesisleri inşa etmek için Malezya’ya 10 yıl içinde 7,10 milyar dolar yatırım yapacağını söyledi.

🚙 Tesla (TSLA), Fransız Hükümetine; Paris’te Tesla Model 3 taksisinin karıştığı ölümlü kazanın teknik bir arızadan kaynaklandığına dair bir belirti olmadığını söyledi.

 • Paris’teki bir taksi şirketi olan G7, cumartesi akşamı sürücülerinden birinin karıştığı kazanın ardından filosundaki 37 adet Model 3 aracının kullanımını durdurdu.

✈️ Boeing (BA), geleceğin fabrikasında üç boyutlu mühendislik tasarımları, birbiriyle konuşan robotlarla eşleştirilecek ve dünya çapındaki mekanikler Microsoft (MSFT) tarafından yapılan HoloLens kulaklıklarla birbirine bağlanacak.

🚘 Elektrikli araç girişimi Rivian Automotive (RIVN); 16 Aralık Perşembe günü, üretimini genişletmek için Georgia’da 5 milyar dolarlık bir tesis kuracağını söyledi.

Haftanın Özeti #8: FED’in 2022 Planları ve Büyüme Hisselerinin Karanlık Haftası
Görsel: NPR.com

🌍 Büyük Resim

‼️ İngiltere Başbakanı B. Johnson’ın yeni koronavirüs vakalarının, bir “gelgit dalgası” oluşturabileceğinden bahsetmesinin ardından borsalarda risk iştahı baskı altına girdi. Kaynak

 • Çıkan bazı haberler ise Çin’deki bazı üretim merkezlerinin salgın nedeniyle faaliyetlerini askıya aldığını gösteriyor. Kaynak

🚨 Beklendiği gibi FED, faiz oranlarını %0,00-0,25 aralığında sabit bıraktı ve varlık alımlarını iki katına çıkararak ayda 30 milyar dolara (Hazineler için 20 milyar dolar ve MBS için 10 milyar dolar) yükselteceğini söyledi.

 • FED, 2022 yılı içerisinde 3 adet, 2023 ve 2024 yılları içerisinde ise ikişer adet faiz artırımı öngördüğünü belirtti.
 • FED Başkanı Powell, Omicron varyantının ekonomi için bir risk oluşturduğunu söylemesine rağmen işgücü piyasası ve tüketim hakkındaki olumlu konuşmaları piyasada olumlu bir etki meydana getirdi.
 • Powell, enflasyonu yükselten güçlü ekonomik faaliyetler nedeniyle FED’in politikalarını sıkılaştırması gerektiğini ancak bunun kademeli ve düzenli bir şekilde gerçekleşeceğini belirtti. Böylece piyasalara oldukça iyimser bir bakış açısı sunmuş oldu.
Haftanın Özeti #8: FED’in 2022 Planları ve Büyüme Hisselerinin Karanlık Haftası

💻 11 sektörün 4 tanesi haftayı pozitif bölgede tamamlarken sadece sağlık sektörü %2’den fazla yükseldi.

 • Kamu hizmetleri (%1,21), dayanıklı tüketim ürünleri (%1,15), ve emlak (%1,61) haftanın yükselen diğer sektörleri oldu.

⚡️ Philadelphia yarı iletken endeksi haftayı tam %3,92 değer kaybıyla tamamladı.

 • Sektörün yükselen yegane hisseleri IIVI (IIVI, %2,08), Broadcom (AVGO, %0,52) ve Intel (INTC, %0,06) olurken
 • Haftanın en çok değer kaybeden şirketi Entegris (ENTG, %-9,48) oldu.

📈 Borsa İstanbul haftayı %2,41 değer kazancıyla tamamladı.

 • Dolar/TL kuru bu hafta içerisinde %18,76 değer kazanarak 16,41 seviyesine ulaştı.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

GM eyes investments of more than $4 billion in Michigan EV plants

Ford expects to triple electric Mustang output by 2023

Meta Platforms Pays $60 Million to Meta Financial for Rights to ‘Meta’ Name

Moderna to produce millions of mRNA vaccines in Australia

Harley-Davidson’s LiveWire to become first publicly traded EV motorcycle company in the U.S. with $1.77 billion SPAC deal

Apple’s augmented-reality ambitions could be a ‘game changer,’ Bank of America says in upgrade

EVs Are Taking Over. The Invasion Arrives in the U.S. in 2022.

Intel to invest $7 bln in Malaysia to build new plant

Tesla told France there was no sign of technical fault in Paris crash

Reddit confidentially files to go public

Boeing wants to build its next airplane in the ‘metaverse’

EV startup Rivian to build $5 billion plant in Georgia, posts quarterly loss

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı