Borsa Yorumları

Favori Nükleer Enerji Hisseleri!

January 26, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Favori Nükleer Enerji Hisseleri!

Oliver Stone’un nükleer enerji konulu yeni belgeselinin Davos’ta gösterime girmesinin ardından yatırımcılar gözlerini yeniden nükleer enerjiye çevirmiş durumda.

“Wall Street”, “Platoon” ve “JFK” gibi filmlerle tanınan Amerikalı film yapımcısı daha önce bu filmlerde topluma mal olan çok önemli konuları ele almıştı. Stone, “Nuclear Now” isimli bu son belgeselinde nükleer enerjinin çevre dostu bir fosil yakıt alternatifi olarak kullanılmasını savunuyor.

ABD’de Enflasyonla Mücadele Yasası’nın yürürlüğe girmesinin ardından nükleer enerji ile ilgili algı olumlu yönde değişti. Bu yasa, ülkede halen faal durumda olan reaktörlerin hizmet sürelerinin uzatılmasını sağlayacak. Citi’den yayımlanan bir yazıya göre bu durum, ülkenin toplam elektrik ihtiyacının yaklaşık beşte birini karşılayan 30 eyaletteki toplam 93 adet reaktör açısından iyi bir haber olabilir.

Citi’ye göre bu trend Duke Energy (DUK) gibi şirketlerin hisselerini destekleyebilir. Duke altı farklı tesiste yaklaşık 11 nükleer ünite işletiyor; ancak Citi’den yapılan açıklamada, şirketin Güneydoğu’da küçük bir modüler nükleer reaktör kurma niyetinde olduğu ve Utah eyaletindeki başka projelerle ilgili duyurular yaptığı belirtildi. Bu tip reaktörler tipik nükleer güç santrallerinin yaklaşık üçte biri boyutunda tasarlandı ve seyyar olarak kullanılabilme özelliğine sahip.

Wells Fargo’nun nükleer alanındaki favorisi, ABD’nin en büyük nükleer santral filosuna sahip olduğundan dolayı en büyük kazancı sağlayacağını düşündüğü Constellation Energy (CEG).

Hisse, yılın başından bu yana yaklaşık 4% değer kaybetti ancak geçtiğimiz 12 ayda değerini neredeyse ikiye katlamıştı. FactSet’e göre Constellation için belirlenen ortalama fiyat hedefi 99,77 dolar ya da başka bir deyişle cari fiyatının yaklaşık 20% üzeri.

Wells Fargo’nun bir diğer favori ismi ise NextEra Energy (NEP). Kurumdan yapılan açıklamada şirketin gelecekteki “sermaye yatırım fırsatlarından fayda sağlamak için benzersiz bir konumlanmaya sahip olduğu” belirtildi. NextEra, nükleer de dâhil olmak üzere çeşitli kaynaklardan enerji üreten farklı ünitelere sahip. Şirket ayrıca yeni enerji projeleri için altyapı hizmetleri de sunuyor.

NextEra hisseleri bu yıl 8%’den fazla değer kaybetti ancak FactSet’e göre “AL” seviyesinde bir ortalama değerlendirme notu var. Hissenin 96,49 dolar olan ortalama fiyat hedefi cari işlem seviyesine nazaran 26% yükselebileceğine işaret ediyor.

Bank of America’dan yapılan bir açıklamada nükleer güç alanıyla ilgilenen yatırımcıların Public Service Electric Group’u inceleyebilecekleri belirtildi. Ayrıca, ekim ayında yayımlanan bir bilgilendirme yazısında, PSE&G’nin New Jersey ve Pennsylvania’da denetime tabi olmayan nükleer santraller işlettiğinin, ancak yatırımcılar tarafından “yeterince takdir edilmediğinin” belirtildiği hatırlatıldı.

Favori Nükleer Enerji Hisseleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC