Ekonomi ve Finans Haberleri

“FATF, Türkiye’yi Gri Listeden Çıkarmaya Hazırlanıyor”

May 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
“FATF, Türkiye’yi Gri Listeden Çıkarmaya Hazırlanıyor”

ABD’nin önde gelen finans yayınlarından Bloomberg, Paris merkezli Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF), Türkiye’yi uluslararası “gri listeden” çıkarma yolunda önemli adımlar attığını bildirdi. 

FATF Türkiye’yi Ziyaret Etti

Bloomberg’e konuşan kaynaklara göre, FATF görev gücü bu ay Türkiye’yi ziyaret etti ve ülkede yasa dışı para akışını önleme yönünde önemli ilerleme kaydedildiğini gördü.

Karar Süreci ve Üye Oylaması

Kaynaklara göre henüz kesin bir karar alınmamamış olsa da bu ziyarette varılan sonuçlara göre Türkiye, FATF’ın 28 Haziran’da Singapur’da yapacağı toplantıda ‘gri liste’den çıkarılabilir.

Kararın alınabilmesi için FATF üyelerinin nitelikli çoğunluğunun desteği şart. Bu süreçte birkaç üyenin aksi yönde oy kullanması bile süreci uzatabilir. Üye yapılanması ülkeler ve çeşitli organizasyonlar gibi geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Ekonomik Yansımalar ve Uzman Görüşleri

Bloomberg analizlerine göre, bu karar Türkiye’nin Orta Doğu’daki en büyük ekonomilerden biri olarak pozisyonunu güçlendirebilir. Avrasya Grubu Avrupa Direktörü Emre Peker, FATF’ın bu adımının tek başına para akışını artırmayacağını ancak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in uygulamaya koyduğu ortodoks ekonomi politikalarına ve Türkiye’yi sağlam bir yatırım destinasyonu olarak konumlandırma çabalarına destek olabileceğini belirtti.

Gri Liste Nedir? Türkiye Ne Zaman Gri Listeye Girdi

Hatırlatmak gerekirse, FATF, 2021 Ekim ayında Türkiye’yi kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanını engelleme konusunda eksiklikler olduğu gerekçesiyle daha sıkı izlenmesi gereken gri listeye dahil etmişti. Bu durum, uluslararası finans ve yatırım alanında Türkiye’nin imajını olumsuz etkilemişti.

"FATF, Türkiye'yi Gri Listeden Çıkarmaya Hazırlanıyor"

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg