Ekonomi ve Finans Haberleri

Faiz Kararı Öncesi Döviz Kurları Rekor Seviyede

January 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Faiz Kararı Öncesi Döviz Kurları Rekor Seviyede

Döviz kurları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün öğleden sonra açıklayacağı faiz kararı öncesinde yükselişlerini sürdürürken, küresel piyasalarda dolar endeksinin gündeminde de Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz açıklaması ve ABD GSYH verisi yer alacak. 

Serbest piyasada güne 30,2640 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 11.00’de 0,12% artışla 30,2817 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro da dünü 32,9260 lira seviyesinde tamamladıktan sonra rekor tazeleyerek 33,0525 lira seviyesine yükseldi. 

TCMB’nin bir süredir izlediği sıkı para politikası kapsamında, faizlerin bugün 250 baz puan artışla 45%’e çıkarılması bekleniyor. Yıl sonu faiz oranı beklentisi ise 38,75% seviyesinde. 

🎯 Dolar Endeksinde İyimserlik Artıyor

Faiz Kararı Öncesi Döviz Kurları Rekor Seviyede

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Asya ve Avrupa piyasalarındaki zayıflıktan da destek alarak 103,261 seviyesinden işlem gördü ve son altı haftanın rekor seviyelerine yakın seyretti.

ECB’nin faiz kararının yanı sıra bugün piyasalar ABD’nin dördüncü çeyrek öncü ekonomik büyüme verilerini takip edecek. Reuters anketine göre ekonomistler bu dönemde ABD ekonomisinin 2% büyüyeceğini tahmin ediyor. 

Söz konusu verinin ABD’nin 2023’te bir resesyondan kaçınmayı başardığını ve enflasyonun gerilediğini göstermesi bekleniyor. Bu beklenti, 2024’ün ilk yarısında faiz indirimleri umutlarını güçlendirebilir. 

InTouch Capital Markets döviz stratejisti Kieran Williams, “ABD doları piyasaların Fed’in faiz patikasına ilişkin beklentileriyle bir süredir baskı altındaydı ve bu dinamiğin yakın zamanda değişeceğini düşünmüyorum.” yorumunu yapıyor.  

Endeks, yatırımcıların 2023 sonundaki coşkulu faiz indirimi beklentilerinin ocak ayında gelen güçlü verilerin ardından zayıflamasından destek bularak bu ay 2% yükseldi. 

CME’nin FedWatch aracına göre piyasalar Fed’in mart ayında faiz indirimine gitme ihtimalini 43% olarak fiyatlıyor. Bu oran, bir ay önce 88% seviyesindeydi.

Faiz Kararı Öncesi Döviz Kurları Rekor Seviyede

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters