Borsa Yorumları

Faiz Endişeleri Altını Aşağı Çekmeye Devam Ediyor

September 25, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Faiz Endişeleri Altını Aşağı Çekmeye Devam Ediyor

Altın, FED yetkililerinin faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağını işaret etmesinin ardından doların güçlü kalmasıyla geriledi. Ancak yatırımcılar, bu haftanın ilerleyen günlerinde enflasyon verilerini beklerken hareketler sınırlı kaldı.

Spot altın TSİ 15.00’te 1.923 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları da 0,09% düşüşle 1.943 dolardan işlem gördü. 

Faiz Endişeleri Altını Aşağı Çekmeye Devam Ediyor

Kinesis Money piyasa analisti Carlo Alberto De Casa, fiyatların geçen hafta ons başına 1.930 doların üzerinde kalmayı başaramamasının ardından altının bir konsolidasyon aşamasında olduğunu söyledi. 

Analist ayrıca FED’in faizleri artırması halinde külçenin kilit psikolojik 1.900 dolar seviyesine doğru daha fazla baskı altında kalabileceğini ekledi.

Fed yetkilileri, geçen hafta gösterge faiz oranını sabit tutma kararı aldıktan sonra bile cuma günü daha fazla faiz artırımı konusunda uyarıda bulundu ve üç politika yapıcı, enflasyon savaşının bitip bitmediğinden emin olmadıklarını söyledi.

Faiz Endişeleri Altını Aşağı Çekmeye Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC