Bültenler

Facebook ve Google’ın Deniz Altı Kablo Projesi: The Apricot Cable

August 16, 2021 • 2 dakika okuma süresi
Facebook ve Google’ın Deniz Altı Kablo Projesi: The Apricot Cable

Japonya ve Güney Doğu Asya’yı denizin altından geçirmeyi planladıkları kablolarla birbirine bağlamayı hedefleyen teknoloji devleri Facebook ve Google’ın hedefi, yüksek büyüme potansiyeli taşıyan bölgelerdeki internet altyapılarına destek olmak.

“The Apricot Cable” adını verdikleri projenin öngörülen başlama tarihi 2024 olarak duyurulurken, planlanan uzunluğu 12 bin kilometre olan kablo; Japonya, Tayvan, Guam, Filipinler, Endonezya ve Singapur’u birbirine bağlayacak.

Altyapı yatırımının hedeflerinin başında ise Asya’daki geniş bant internet erişimi ve her geçen gün büyüyen 5G talebini karşılayarak, gelişmekte olan ülke pazarlarını domine etmek geliyor.


Facebook ve google.jpg

Facebook gibi teknoloji devlerinin kullanıcı sayılarının büyüme hızı Amerika ve Avrupa gibi olgunlaşmış pazarlarda yavaşladıkça, Asya gibi gelişmekte olan pazarlar bu teknoloji devleri için
büyük bir büyüme kaynağı olmaya başlıyor.

Geçtiğimiz son on yılda özellikle Endonezya ve Filipinler gibi gelişmekte olan ülkelerin internet kullanımları arttıkça Google, Facebook ve Amazon gibi teknoloji şirketleri de internet altyapısının önde gelen yatırımcıları haline geldi.

Öte yandan deniz altı kabloları, ABD ve Çin arasındaki siyasi gerilimler göz önüne alındığında teknoloji devleri için oldukça hareketli bir jeopolitik sorun haline geliyor. Bağlantılar, bölgedeki çevrimiçi bilgilere erişimi iyileştiriyor ve Çin’in internet trafiğini yönetmedeki rolüyle ilgili endişelerini dile getiren ABD için bir tür yumuşak güç haline geliyor