Borsa Yorumları

Exxon mu, Chevron mu? Goldman Sachs Kararını Verdi!

November 10, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Exxon mu, Chevron mu? Goldman Sachs Kararını Verdi!

Piyasa çalkantılarının hüküm sürdüğü bu yıl FactSet verilerine göre S&P 500 sektörleri arasında hâlâ yeşil bölgede olan tek sektör enerji. 

Yükselen petrol ve gaz fiyatları bu yıl sektörü destekleyen en büyük faktör oldu ve bu ürünler son zamanlarda bir miktar değer kaybetmiş olsalar da halen geçen yılki fiyatlarının üzerinde seyrediyor.

Söz büyük petrol hisselerine geldiğinde ExxonMobil (XOM) ve Chevron (CVX) akla gelen ilk iki isim. 

Her iki şirket de geçen hafta güçlü bir üçüncü çeyrek geliri açıkladı. Goldman Sachs 2 Kasım tarihli bilgilendirme yazısında, “Amerika’nın Petrol ve Gaz pazar kapasitesinin 36%’sını halen bu iki hissenin oluşturduğunu ve dolayısıyla bu hisseler arasındaki kâr farkını bilmenin yatırımcılar açısından çok önemli olabileceğini.” belirtti. 

Yatırım bankası bu iki hisseden hangisinin “birinci olmayı hak ettiğini” araştırdı.

Üç Faktör!

Goldman’a göre hangi hissenin diğerinden üstün olduğunu belirleyecek üç faktör var. 

Üretime dönük büyüme projeleri: Yatırım bankasına göre, örneğin Guyana’da büyük fırsatlar elde eden petrol devi Exxon, üretime dönük projeler anlamında daha üstün. Exxon yakın zamanda yaptığı açıklamada, Güney Amerika ülkesinde iki yeni damar keşfedildiğini ve bu keşiflerin gelecekte üretimi artırma potansiyeline sahip olduğunu bildirdi.

Öte yandan Chevron’un, dünyanın en büyük petrol sahalarından biri olan Kazakistan-Tengiz’de yürüttüğü projenin yanı sıra ABD-Permian Havzası’ndaki projeyi de “netleştirmesi” gerekiyor. 

Geçmiş Trendler: Goldman’a göre Exxon, birtakım finansal temel ölçütler baz alındığında geride bıraktığımız 10 yıllık dönemde Chevron’a göre daha üstün seviyede işlem gördü. Bu değerlendirme, petrol ve gaz sektöründeki firmaları değerlendirmekte kullanılan bir ölçüt olan EV/DACF (işletme değeri/borca göre düzeltilmiş nakit akışı) oranını içeriyor. Bu oran bir şirketin borç miktarını ve bu borcun vergi sonrası maliyetini yansıtıyor.

Rafineri gelirleri: Goldman, Exxon’un, rafineri işletmelerinin göreceli ölçeği dikkate alındığında Chevron’a kıyasla çok daha büyük ve şaşırtıcı bir şekilde artan bir rafineri geliri elde etme olanağına sahip olduğunu ifade ediyor.

İşte Kazanan! 

Goldman’ın galibi Exxon. “AL” notu verdiği Exxon için 121 dolarlık fiyat hedefi belirleyen banka, bir başka ifadeyle hisse için 6% bir değer artışı öngördü. Hisse yıl başından bugüne kadar 80% değer kazanmış durumda.

FactSet verilerine göre, Exxon’u takip eden analistlerin 54%’ü hisseyi “AL” notuyla derecelendirdi ve ortalama yaklaşık 2,4%’lük bir artış öngördü. 

Banka Chevron’u ise “NÖTR” notuyla derecelendirdi ve 184 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi. Bu fiyat hedefi, hissenin çarşamba günkü kapanış rakamı olan 185,34 dolara kıyasla değişmemiş oldu. 

FactSet verilerine göre, Chevron’u takip eden analistlerin yarısı hisseye “AL” notu vererek, ortalama olarak yaklaşık 1,1%’lik bir yükseliş öngörüsünde bulundu.

Exxon mu, Chevron mu? Goldman Sachs Kararını Verdi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC